Fortuna: flash analýza výsledků hospodaření za 3Q2012

08.11.2012 15:42:09

Dnes představené výsledky za 3Q vnímáme smíšeně s tím, že pozitivně překvapil 13,6% yoy nárůst přijatých sázek ve sportovním sázení (Amounts Staked = AS) na 101 mil. EUR. Nejsilnějším tahounem tohoto růstu se stal polský trh, kde se objem AS zvýšil o 33 % yoy na 15,66 mil. EUR. Dobrý vývoj zaznamenal i český trh s 14% yoy nárůstem AS na 55,67 mil. EUR. Bez překvapení se nejslabším trhem stalo Slovensko, které zaznamenalo jen 4% yoy nárůst AS na 28,59 mil. EUR.

Stejně jako ve druhém kvartále však sportovní výsledky nepřinesly výraznější překvapení a vítězili spíše favorité. Tentokrát se to týkalo sázek na Ligu mistrů UEFA a kvalifikaci mistrovství světa ve fotbale. Nepotvrdil se tak dřívější výhled společnosti o návratu marží hrubých výher (Gross Win) na obdobné úrovně, jaké se společnosti podařilo dosáhnout v 1Q letošního roku. 

Tento negativní vývoj marží by se však dle společnosti měl během 4Q změnit. Tomu nasvědčují i dnes vydaná data ohledně průměrných denních hrubých výher, které se Fortuně na kurzových sázkách podařilo dosáhnout za říjen. V tomto měsíci vzrostly průměrné denní hrubé výhry o 47,6 % oproti hrubým výhrám z kurzových sázek za 3Q. Pokud se tedy i další dva měsíce budou vyvíjet výsledky sportovních utkání pro Fortunu příznivě, je návrat k silnějším maržím velmi pravděpodobný.

Velkým tématem je u Fortuny samozřejmě projekt loterie. Za třetí kvartál byl její negativní dopad na zisk EBITDA 0,5 mil. EUR a za letošní rok tak loterie způsobila ztrátu 3,5 mil. EUR. Společnosti se s nejvyšší pravděpodobností podaří dodržet výhled celoroční ztráty z loterie v pásmu 4-5 mil. EUR.

V prvním pololetí příštího roku by přitom měla loterie již generovat zisk. Management toho plánuje dosáhnout jednak snížením nákladů na celý projekt (od roku 2011 se náklady spojené s loterií snížily na jednu třetinu) a také prostřednictvím růstu výnosů díky navýšení počtu terminálů a zatraktivnění celého produktu.

Samotná čísla za 3Q hodnotíme mírně negativně. Důvodem jsou, jak jsme popsali výše, nízké hrubé marže. Zklamání ovšem brání výhled společnosti na 4Q, co se týče těchto marží a také to, že se ztráty generované loterií již podařilo dostat pod kontrolu.

Kompletní flash analýza ke stažení zde. zde. (510,85 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář