Fortuna: Flash analýza výsledků hospodaření za 2Q/1H 2012

29.08.2012 14:45:10

Celkové přijaté sázky se meziročně zvýšily o takřka 10 % na 229 mil. EUR, což je mírně nad tržním i našim odhadem. Za nárůstem stojí několik dílčích vlivů. Na českém trhu došlo k nárůstu přijatých sázek o 15,5 % yoy na 128,7 mil. EUR (kurzové sázky spolu s loterií). Důvodem byl jednak nárůst sázek vlivem konání ME ve fotbale a také rozjezd loterijního projektu. Ještě rychlejšího nárůstu přijatých sázek se společnost dočkala v Polsku, kde letos došlo k uvolnění regulace internetového sázení a také zde byl cítit silný vliv evropského šampionátu. Objem přijatých sázek z polského trhu se tak zvýšil o 23 % yoy na 30,9 mil. CZK. Na Slovensku došlo naopak kvůli odchodu několika velkých zákazníků Fortuny k meziročnímu poklesu přijatých sázek, a to o 7 %  yoy na 65,2 mil. EUR. Jelikož se Slovensko neúčastnilo ME ve fotbale, tak ani sázky na tento turnaj nedokázaly tlumit negativní vliv ztráty klientů.

Hrubé výhry (GW) se za první pololetí letošního roku meziročně zvýšily o 15,2 % na 55 mil. EUR. GW marže se tak oproti stejnému období minulého roku zvýšila o 1,2 pb na 24,1 %. Za nárůstem ale stojí hlavně velmi silný první kvartál. Ve druhém kvartále naopak došlo vlivem slabého maržového příspěvku ze sázek na fotbalový šampionát v kombinaci s vyplácením bonusů pro nové hráče ke snížení marží o 2,2 pb yoy na 21,3 %.

Na úroveň EBITDA nepříznivě dopadlo zvýšení daňové povinnosti na českém trhu platné od začátku letošního roku (5,7 mil. EUR) a pokračující ztráty z provozování loterie (3 mil. EUR). Na této úrovni je tak patrné první větší zklamání. Tržní konsensus předpokládal EBITDA na 11,69 mil. EUR a my na 10,61 mil. EUR vs. reportovaná úroveň EBITDA na 10,14 mil. EUR (tj. -14,7 % yoy).

Kvůli výše uvedeným faktorům tak došlo k razantnímu meziročnímu snížení jak EBIT zisku (-20 %), tak čistého zisku (-35 %). Vzhledem k tomu, že je Fortuna považovaná za dividendový titul, je tak silný pokles čistého zisku vnímán velmi citlivě. Pokud by obdobný vývoj pokračoval i v 2H letošního roku, dočkáme se meziročního snížení vyplácené dividendy.

V konferenčním hovoru ubezpečoval finanční ředitel, že firma nehodlá ukončit loterijní projekt, ale pouze přehodnocuje jeho strategii. Nový plán by přitom měl být hotov již do konce tohoto roku.

Kompletní flash analýza výsledků Fortuny za 2Q/1H2012 ke stažení zde. zde. (477,57 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář