Fortuna: Flash analýza výsledků hospodaření za 1H 2013

29.08.2013 12:58:53

Výsledky Fortuny příjemně překvapily hned na úrovni celkových přijatých sázek (za 2Q +16,9 % y/y na 134,7 mil. EUR vs. odhad +11,8 % y/y na 128,8 mil. EUR). Největším tahounem tohoto růstu zůstala v souladu s našimi očekáváními Česká republika, kde firma zaznamenala vysoký dvouciferný nárůst vsazeného objemu. Příčinou byla hlavně vyšší atraktivita on-line sázení díky únorovému zrušení manipulačních poplatků. Obdobného růstu bylo dosaženo i na Slovensku ale i v Polsku, pokud bychom tedy data očistili o dopady loňského pořádání evropského fotbalového šampionátu. Vedení se bohužel drží své nové strategie nezveřejňovat přesná čísla ohledně přijatých sázek podle regionů v obavách o jejich zneužití konkurenčními firmami.

Stinnou stránkou většího podílu přijatých sázek generovaných on-line aplikacemi je však to, že s sebou přináší nižší marže hrubých výher, zvláště po zrušení manipulačního poplatku v ČR. Právě na této úrovni vidíme největší negativní překvapení oproti tržnímu očekávání a je to i důvod, proč hodnotíme dnes zveřejněné výsledky jako mírně negativní.

Analytický konsensus sice počítal s meziročně i mezikvartálně nižšími maržemi (odhadovaných 19,5 % za 2Q13 vs. 21,2 % za 2Q12 či 23,7 % za 1Q13) tak, jak management v květnu indikoval, nicméně dosažených 17,7 % překvapilo i ty největší pesimisty. Jedná se o historicky nejnižší dosaženou úroveň tohoto ukazatele a vzhledem k tomu, že i do budoucna bude s vysokou pravděpodobností pokračovat růst podílu přijatých sázek přes internet oproti těm přijatých na pobočkách, tak neočekáváme návrat marží hrubých výher k historickému průměru kolem 24 %.

Určitou náplastí na snížení marží z důsledku vyššího příklonu k on-line segmentu jsou nižší provozní náklady oproti těm, které generuje provoz pobočkové sítě. Tento vliv jde vidět poměrně jasně z firmou zveřejněných čísel. Celkové provozní náklady se za první pololetí i přes nárůst hrubých výher snížily o 7 % y/y na 36,7 mil. EUR a v poměru k hrubým výhrám tak jsou na 63,9 % vs. 71,9 % za totožné období loňského roku.

Na konferenčním hovoru byl managementem potvrzen celoroční cíl dosáhnout úrovně EBITDA na 23,1 mil. EUR, což vzhledem k EBITDA za 1H v objemu 12,9 mil. EUR je vysoce reálné. Snad nejzajímavější z celé diskuse však byla zmínka ohledně budoucnosti loterijního projektu Fortuny. V současnosti mají probíhat jednání s Pentou, jakožto největším akcionářem firmy, přičemž na stole je hned několik scénářů dalšího vývoje. Investorská veřejnost by měla o závěrech těchto jednání být informována do konce třetího čtvrtletí.

Kompletní Flash analýza ke stažení zde. zde. (524,97 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář