Fortuna: Flash analýza výsledků hospodaření za 1H 2013

29.08.2013 12:58:53

Výsledky Fortuny příjemně překvapily hned na úrovni celkových přijatých sázek (za 2Q +16,9 % y/y na 134,7 mil. EUR vs. odhad +11,8 % y/y na 128,8 mil. EUR). Největším tahounem tohoto růstu zůstala v souladu s našimi očekáváními Česká republika, kde firma zaznamenala vysoký dvouciferný nárůst vsazeného objemu. Příčinou byla hlavně vyšší atraktivita on-line sázení díky únorovému zrušení manipulačních poplatků. Obdobného růstu bylo dosaženo i na Slovensku ale i v Polsku, pokud bychom tedy data očistili o dopady loňského pořádání evropského fotbalového šampionátu. Vedení se bohužel drží své nové strategie nezveřejňovat přesná čísla ohledně přijatých sázek podle regionů v obavách o jejich zneužití konkurenčními firmami.

Stinnou stránkou většího podílu přijatých sázek generovaných on-line aplikacemi je však to, že s sebou přináší nižší marže hrubých výher, zvláště po zrušení manipulačního poplatku v ČR. Právě na této úrovni vidíme největší negativní překvapení oproti tržnímu očekávání a je to i důvod, proč hodnotíme dnes zveřejněné výsledky jako mírně negativní.

Analytický konsensus sice počítal s meziročně i mezikvartálně nižšími maržemi (odhadovaných 19,5 % za 2Q13 vs. 21,2 % za 2Q12 či 23,7 % za 1Q13) tak, jak management v květnu indikoval, nicméně dosažených 17,7 % překvapilo i ty největší pesimisty. Jedná se o historicky nejnižší dosaženou úroveň tohoto ukazatele a vzhledem k tomu, že i do budoucna bude s vysokou pravděpodobností pokračovat růst podílu přijatých sázek přes internet oproti těm přijatých na pobočkách, tak neočekáváme návrat marží hrubých výher k historickému průměru kolem 24 %.

Určitou náplastí na snížení marží z důsledku vyššího příklonu k on-line segmentu jsou nižší provozní náklady oproti těm, které generuje provoz pobočkové sítě. Tento vliv jde vidět poměrně jasně z firmou zveřejněných čísel. Celkové provozní náklady se za první pololetí i přes nárůst hrubých výher snížily o 7 % y/y na 36,7 mil. EUR a v poměru k hrubým výhrám tak jsou na 63,9 % vs. 71,9 % za totožné období loňského roku.

Na konferenčním hovoru byl managementem potvrzen celoroční cíl dosáhnout úrovně EBITDA na 23,1 mil. EUR, což vzhledem k EBITDA za 1H v objemu 12,9 mil. EUR je vysoce reálné. Snad nejzajímavější z celé diskuse však byla zmínka ohledně budoucnosti loterijního projektu Fortuny. V současnosti mají probíhat jednání s Pentou, jakožto největším akcionářem firmy, přičemž na stole je hned několik scénářů dalšího vývoje. Investorská veřejnost by měla o závěrech těchto jednání být informována do konce třetího čtvrtletí.

Kompletní Flash analýza ke stažení zde. zde. (524,97 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.