Erste: predikce výsledků hospodaření za 1Q2011

20.04.2011 17:48:44

Erste představí příští týden výsledky za 1Q2011, které podle naší projekce budou pokračovat v trendu druhé části minulého roku. Konkrétně tedy očekáváme stále poměrně slabá čísla na úrovni provozních výnosů (-0,8% y/y), která budou nicméně kompenzována dalším poklesem nákladů rizika a dobrou kontrolou provozních nákladů. To by mělo plně vykompenzovat vyšší ztrátu na úrovni ostatního výsledku, zapříčiněnou mimo jiné zavedením bankovní daně v Rakousku (očekáváme negativní vliv 36 mil. EUR před zdaněním plus dalších -12 mil. EUR kvůli maďarské bankovní dani, zavedené v loňském roce). Celkově očekáváme, že čistý zisk za 1Q2011 dosáhne 271 mil. EUR, tedy o cca 6% více než ve stejném období loňského roku.

Provozní výnosy zůstaly zřejmě v prvním kvartále letošního roku utlumeny především kvůli stagnaci úvěrových trhů ve většině zemí, kde Erste působí. To spolu s mírně rostoucím tlakem na úrokové marže v některých státech zřejmě způsobí mírný meziroční pokles NII. Lepší vývoj očekáváme u výnosů z poplatků a provizí, kde by se mělo opět (stejně jako v 4Q2010) projevit oživení ekonomického růstu v Evropě. To, zda nakonec celkové výnosy meziročně vzrostou či poklesnou, do značné míry ovlivní výnos z obchodování, tradičně složitě predikovatelný. My letos očekáváme mírný pokles u této kategorie, který by měl znamenat průměrných cca 100 mil. EUR výnosu kvartálně.

Provozní náklady očekáváme prakticky ve stejné výši jako v loňském roce, jejich vyšší nárůst predikujeme až na další průběh letošního roku. Poměr CIR by tak měl zůstat i nadále těsně pod 50%. Erste při únorových výsledcích za rok 2010 řekla, že očekává další pokles nákladů rizika, my očekáváme celoroční pokles o 14% y/y, v samotném 1Q2011 předpokládáme meziroční pokles nákladů rizika o cca 15%. Při prakticky stejném zisku před zdaněním jako v loňském prvním kvartále očekáváme o 6% vyšší čistý zisk pro akcionáře Erste a to v důsledku nižších projektovaných podílů na zisku pro minoritní akcionáře.

Kromě výsledků budou investoři očekávat případné informace o plánu splacení státní části participačního kapitálu, komentář ke stress testům a k vývoji v problémových zemích jako je Rumunsko.

Celá predikce výsledků Erste za 1Q2011 ke stažení zde. zde. (124,47 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.