Erste Group Bank: flash analýza výsledků za 2Q2011

29.07.2011 10:46:40

Výsledky Erste za 2Q2011 vypadají na první pohled jako zklamání kvůli o dost nižšímu než očekávanému čistému zisku. Podle našeho názoru však zveřejněná čísla obsahují i pozitivní informace, především na úrovni úrokového výnosu (NII). Jeho výše (1,39 mld. EUR vs. očekávání 1,34 mld. EUR) je příjemným překvapením v podmínkách vysokého tlaku na úrokové marže a nulového růstu úvěrového trhu. Příznivý obrázek výnosů mírně kazí nižší výnos z poplatků a provizí (NFC), kde pokračuje slabý výkon především u výnosů z poplatků z obchodování s cennými papíry. Negativní překvapení na čistém zisku je nicméně důsledkem vyšších než očekávaných nákladů rizika (zvláště zhoršení situace v Maďarsku, viz dále) a především vyšší ztráty z přecenění či prodejů cenných papírů.

Management Erste se na konferenci pro analytiky (a následné TK) vyjadřoval také k dalším tématům. Ke kapitálu opět zopakoval, že banka je připravena splatit státní porci participačního kapitálu (zatím k tomu od rakouské centrální banky nedostala povolení) a se současnou výší jádrového kapitálu je spokojená. Jako uspokojivou dlouhodobou úroveň jádrového tier 1 dle Basel III. uvedl A. Treichl hodnotu kolem 8,5%. Zároveň prohlásil, že názory trhu a samotné banky na kapitálovou vybavenost Erste se v poslední době výrazně sblížily a tlak na navýšení kapitálu ze strany trhu znatelně zmírnil.

Treichl také řekl, že necítí tlak na floating části rumunské dcery BCR na burzu, podle něj by to snížilo hodnotu celé Erste. Cílem je naopak navýšit svůj podíl v BCR, ideálně na 100%. K případnému vstupu na polský trh zopakoval, že tento trh je pro Erste velmi zajímavý, nicméně v současné době nepřipravuje Erste žádnou velkou akvizici ani v Polsku, ani na jiném trhu. Zároveň poznamenal, že vydání nových akcií Erste by připadalo v úvahu jen právě v případě nutnosti financování významnější akvizice.

Erste cíluje celoroční provozní zisk na úrovni 4 mld. EUR, což je mírně nad naší aktuální projekcí (3,96 mld. EUR) a potvrzuje také očekávání poklesu nákladů rizika o 10-20% mimo Rumunsko a Maďarsko. Tyto cíle vidíme jako reálné, celoroční čistý zisk nicméně bude zřejmě pod aktuálním očekáváním trhu, mimo jiné kvůli ztrátám na úrovni finančního výsledku. Pro druhé pololetí tak vidíme silný provozní výsledek a naopak relativně slabý čistý zisk.

Kompletní flash analýza výsledků ke stažení zde. zde. (133,20 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář