eBay - Flash analýza hospodářských výsledků za 2Q 2014

17.07.2014 14:16:01

Hospodářské výsledky společnosti eBay nepřinesly mnoho zajímavých informací, které nebyly trhem předvídané. Management potvrdil mírný útlum z důvodu několika nepříznivých událostí v průběhu 2Q. Na základě těchto událostí došlo i k mírné negativní revizi očekávaného hospodaření ve 3Q 2014.

Výhled tržeb na 3Q byl oznámen v rozmezí 4,3 – 4,4 miliard dolarů při tržním očekávání 4,42 miliard dolarů. Zisk na akcii by měl dosáhnout 65 – 67 centů, zatímco trh očekával 70 centů. To sice nejsou příznivá čísla, nicméně vzhledem k obtížné predikci dopadu událostí ze 2Q může být výsledek pro velkou část trhu uklidňující – tedy pozitivní.

Vysoké tempo růstu opět vykázala divize PayPal, v minulém čtvrtletí rostly tržby meziročně o 20 % v porovnání s 1Q, kdy tržby rostly o 19 %. Větší obavy pramenily z aukčního eBay.com, které bylo postiženo hackerským útokem. Nicméně na číslech se to projevilo jen mírně, když tempo růstu zpomalilo na 9 % v porovnání s předchozími 10 %. Celkové tržby ve 2Q dosáhly 4,4 miliardy dolarů (+12,6 %), což je mírné zpomalené meziročního tempa růstu 13,7 % v 1Q.

Během tiskové konference z úst CEO zaznělo, že se snaží rychle se dostat přes hackerský útok, který poškodil důvěru menší části uživatelů ebay.com. Management proto zavedl cílenou kampaň zejména v Evropě, aby se tempo růstu vrátilo do předchozích kolejí. Tomu má pomoci také kampaň v zemích Latinské Ameriky a v Číně.

V segmentu online prodejů panuje velká konkurence, a to zejména ze strany firmy Amazon. Ten roste výrazně rychlejším tempem a proto management eBay podniká kroky k rychlejšímu růstu například dohodou s aukční síní Sotheby´s, která bude inzerovat na stránkách eBay.com.

Včera zveřejněné zprávy hodnotíme mírně pozitivně i přes ne zcela dobrý výhled na 3Q. Změny vyhledávacích algoritmů Google Panda a útok hackerů na osobní údaje uživatelů ebay.com měly potenciál způsobit minimálně střednědobé zpomalení celého businessu. Vzhledem k obtížné kvantifikaci peněžního dopadu byla pravděpodobně velká část trhu značně nervózní. Ve skutečnosti došlo sice k mírné revizi čísel na 3Q, ale ta nebyla zdaleka tak dramatická, jak se mnozí obávali. Takže i mírně horší čísla nakonec vyznívají mírně optimisticky.

Celá flash analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář