Daimler: Predikce výsledků hospodaření za 4Q 2014

05.02.2015 7:30:50

Vedení Daimler již zveřejnilo dosažené objemy prodejů u klíčového segmentu Mercedes-Benz Cars. Vzhledem k tomu, že je tento segment zodpovědný za zhruba dvě třetiny celkových prodejů firmy, můžeme si z toho udělat již docela dobrý obrázek o tom, jak se automobilce Daimler v loňském roce dařilo. Z dat vyplývá, že šlo o velmi úspěšné období vzhledem k tomu, že díky růstu o 12,9 % y/y na 1,65 mil. prodaných vozů byl již po čtvrté za sebou překonán celoroční prodejní rekord. Za samotný 4Q přitom prodeje vzrostly o XX % y/y na 455 tisíc vozů, což znamenalo nejúspěšnější kvartál v historii firmy, který byl navíc zakončen rekordním měsícem.

Prodejní úspěchy stojí zejména na rostoucí poptávce v Číně, USA a Evropě. V Číně a USA bylo dokonce dosaženo prodejních rekordů. Za pozornost stojí jistě i fakt, že v letošním roce by prodeje Mercedes-Benz Cars na čínském trhu mohly poprvé v historii překonat ty v USA. Vedení přitom předpokládá, že letos znovu prodejně překoná rok předchozí, v čemž by mělo dopomoci uvedení nových modelů na trh, zejména pak nového SUV. Na celkových výnosech se segment Mercedes-Benz Cars podílí zhruba jen z 55 %, takže zde bude mnohem více patrný dopad i ostatních segmentů, přičemž nejslabší vývoj očekáváme opět u Daimler Trucks.

Klíčový bude vývoj provozních marží, které v uplynulých kvartálech vykazovaly díky probíhajícím úsporným programům pozitivní trend.  Současnému očekávání, které predikuje pokles provozních marží o 4 pb nepřikládáme přílišnou váhu vzhledem k tomu, že konsensus je zde sestaven pouze z několika málo odhadů.

Předpokládáme, že vzhledem k silné úrovni volného cash flow firmy dojde k navýšení dividendy z loňských 2,25 EUR na 2,4 EUR. Prodejní výhledy na letošní rok by měly být znovu poměrně optimistické.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (406,13 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář