Daimler: Predikce výsledků hospodaření za 4Q 2014

05.02.2015 7:30:50

Vedení Daimler již zveřejnilo dosažené objemy prodejů u klíčového segmentu Mercedes-Benz Cars. Vzhledem k tomu, že je tento segment zodpovědný za zhruba dvě třetiny celkových prodejů firmy, můžeme si z toho udělat již docela dobrý obrázek o tom, jak se automobilce Daimler v loňském roce dařilo. Z dat vyplývá, že šlo o velmi úspěšné období vzhledem k tomu, že díky růstu o 12,9 % y/y na 1,65 mil. prodaných vozů byl již po čtvrté za sebou překonán celoroční prodejní rekord. Za samotný 4Q přitom prodeje vzrostly o XX % y/y na 455 tisíc vozů, což znamenalo nejúspěšnější kvartál v historii firmy, který byl navíc zakončen rekordním měsícem.

Prodejní úspěchy stojí zejména na rostoucí poptávce v Číně, USA a Evropě. V Číně a USA bylo dokonce dosaženo prodejních rekordů. Za pozornost stojí jistě i fakt, že v letošním roce by prodeje Mercedes-Benz Cars na čínském trhu mohly poprvé v historii překonat ty v USA. Vedení přitom předpokládá, že letos znovu prodejně překoná rok předchozí, v čemž by mělo dopomoci uvedení nových modelů na trh, zejména pak nového SUV. Na celkových výnosech se segment Mercedes-Benz Cars podílí zhruba jen z 55 %, takže zde bude mnohem více patrný dopad i ostatních segmentů, přičemž nejslabší vývoj očekáváme opět u Daimler Trucks.

Klíčový bude vývoj provozních marží, které v uplynulých kvartálech vykazovaly díky probíhajícím úsporným programům pozitivní trend.  Současnému očekávání, které predikuje pokles provozních marží o 4 pb nepřikládáme přílišnou váhu vzhledem k tomu, že konsensus je zde sestaven pouze z několika málo odhadů.

Předpokládáme, že vzhledem k silné úrovni volného cash flow firmy dojde k navýšení dividendy z loňských 2,25 EUR na 2,4 EUR. Prodejní výhledy na letošní rok by měly být znovu poměrně optimistické.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (406,13 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.