Daimler: Predikce výsledků hospodaření za 3Q 2014

21.10.2014 12:19:04

Review výsledků za 2Q 2014

Daimler svými hospodářskými výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku své investory příjemně překvapil. Celkové výnosy se v meziročním srovnání zvýšily o 6,2 % y/y na 31,5 mld. EUR, což bylo prakticky na úrovni očekávané trhem. Na růstu se podílela jak automobilová divize (+6 % y/y na 27,7 mld. EUR), tak i divize finančních služeb (+7,9 % y/y na 3,8 mld. EUR).

Celkově se Daimleru za tento kvartál podařilo prodat 628,9 tisíc vozů, což znamenalo mírný 4% meziroční nárůst. Nejsilnější navýšení prodejů zaznamenal segment Mercedes-Benz Vans s 9% y/y růstem na 76 tisíc. Pozadu však nezůstal ani klíčový segment Mercedes-Benz Cars s 3% y/y růstem prodaných vozů na 419 tisíc.

Díky úsporným programům se v segmentu Mercedes-Benz Cars podařilo navýšit provozní marži o 0,9 pb na 7,9 %, čímž byla pozitivně ovlivněna ziskovost celé společnosti. 

Predikce výsledků za 3Q 2014

Výsledky za uplynulý kvartál budou zveřejněny ve čtvrtek v 7:30 SELČ, přičemž tradiční konference mezi managementem a analytiky proběhne od 14:00 SELČ. Očekáváme, že větší pozornost investorů se bude upínat spíše až ke zmíněné druhé hodině a to kvůli tomu, že Daimler již v minulém týdnu vydal několik předběžných údajů o svém hospodaření.

Dominantní segment, a sice Mercedes-Benz Cars, by dle těchto dat měl zaznamenat 29% y/y nárůst EBIT až na 1,614 mld. EUR, což je zhruba o 10 % výše, než do té doby očekával trh a plně v souladu s celoročním výhledem managementu, který předpovídá „výrazný“ nárůst  EBIT u tohoto segmentu. Druhý nejvýznamnější segment společnosti, Daimler Trucks, by měl dle předběžných čísel vykázat 16,6% y/y nárůst EBIT na 618 mil. EUR. Mírný růst provozního zisku by měla zaznamenat i divize finančních služeb, a sice o 10 % y/y na 355 mil. EUR.

O vývoji výnosů či dalších úrovní výsledovky se předběžný report nikterak nezmiňuje. Zde je tedy ponechán tradiční prostor pro překvapení. Tržní konsensus počítá s 6,7% y/y nárůstem výnosů až na 32,1 mld. EUR. I zde by měl být tahounem segment Mercedes-Benz Cars, který za uplynulý kvartál zaznamenal rekordní úrovně prodejů.

Celkové vyznění výsledků za 3Q by mělo být plně v souladu s trendem z posledních období. Očekává se tak růst prodejů na evropském, asijském či severoamerickém trhu. K poklesu by naopak mohlo opět dojít na problematickém trhu Jižní Ameriky. V rámci celé společnosti nadále probíhá program úspor, díky kterému by provozní marže mohly doznat dalšího zlepšení. Předpokládáme, že management znovu potvrdí svůj celoroční výhled hospodaření. 

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (493,27 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář