Daimler: Predikce výsledků hospodaření za 2Q 2015

22.07.2015 13:26:07

Review výsledků za 1Q 2015

Management za 1Q znovu představil velmi robustní sadu hospodářských výsledků, které na všech klíčových úrovních překonaly konsensus analytických odhadů. 

Reportované výnosy na úrovni 34,2 mld. EUR předčily predikce o zhruba 200 mil. EUR, přičemž obdobně silné pozitivní překvapení se přeneslo i na provozní zisk. Ten v meziročním srovnání díky navýšení marží o 2,5 pb na 8,5 pb posílil o 63 % na 2,9 mld. EUR.

Hlavním faktorem, který stál za tak příznivým vývojem, byl nárůst prodejů v klíčovém segmentu Mercedes-Benz Cars. Poptávka po těchto vozech během prvních tří měsíců letošního roku vzrostla o 15,2 % y/y na 458,3 tisíc. Navýšení prodejů přitom zaznamenal i segment Daimler Trucks.

Cena akcie Daimler reagovala na nové informace až 3% posílením.

Predikce výsledů za 2Q 2015

Společnost vždy před zveřejněním finančních ukazatelů hospodaření reportuje prodejní výsledky za dané období, díky čemuž si akcionáři mohou udělat poměrně přesný obrázek o tom, jak se firmě v daném kvartálu dařilo. Klíčový je přitom segment Mercedes-Benz Cars, který je zodpovědný za zhruba dvě třetiny veškerých prodejů automobilky. Během 2Q došlo k navýšení prodejů v rámci tohoto segmentu o 16,2 % y/y na 502 tis. vozů, což znamená, že byl ještě zrychlen růst zaznamenaný během 1Q. Celkově první polovina letošního roku ustanovila nový prodejní rekord v historii značky Mercedes-Benz, což by se mělo projevit i na výnosech a následně ziscích firmy. Konkrétně na výnosech je očekáván nárůst o 16 % y/y, na úrovni provozního zisku by vzhledem k posílení marží mělo dojít dokonce k 39% y/y růstu.

Management v současnosti implementuje strategii „Fit for Leadership“, v rámci které usiluje o udržitelný nárůst provozních marží značky Mercedes-Benz na úroveň 10 %. V 1Q se tyto marže pohybovaly kolem 9,4 %, přičemž dle posledního vyjádření vedení se podařilo během 2Q stanoveným 10 % dále přiblížit.

Velkou pozornost bude odborná veřejnost věnovat komentáři managementu k situaci v Číně, kde automobilový trh v posledních měsících citelně oslabil. Značky Mercedes-Benz se toto ochlazení poptávky prozatím nikterak nedotýká. Tamní prodeje se naopak za uplynulý půlrok navýšily o téměř 20 % y/y na 145 tis., přičemž za samotný červen došlo k růstu prodejů o 35 % y/y na rekordních 33,8 tis.

Předpokládáme, že povýsledková reakce ceny akcií Daimler nebude vybočovat z tradičního pásma 2 % až 3 %, přičemž ji bude určovat zejména téma marží a výhledu prodejů na čínském trhu. 

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (411,61 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.