Daimler: Flash analýza výsledků hospodaření za 4Q/2014

05.02.2015 14:07:24

Daimler navazuje na velmi úspěšný třetí kvartál a dnes oznámenými výsledky hospodaření za poslední čtvrtletí loňského roku znovu příjemně překvapuje své akcionáře. Prakticky všechny významné úrovně totiž opět předčily tržní odhady. 

Již na celkových výnosech je patrné mírné překvapení, když růstem o 11,4 % y/y došlo k překonání tržního očekávání o takřka 1 mld. EUR. Za pozitivním vývojem výnosů stojí především nárůst prodejů vozů Daimler, které se zejména díky vysoké poptávce v USA a Číně zvýšily o 10 % y/y na 713,9 tis. Nejvíce se na tomto růstu podílel klíčový segment Mercedes-Benz Cars, jenž zaznamenal 14% y/y nárůst prodejů na 483 tis. Mírný nárůst je patrný i u segmentů Mercedes-Benz Vans (+3 % y/y na 85,3 tis.) a Daimler Trucks (+1 % y/y na 135,5 tis.).

U Daimler Trucks se opakoval naprosto stejný scénář jako během 3Q, kdy se prodeje zvýšily taktéž jen o 1 % y/y. Příčinou je zejména propad západoevropského trhu o 23 % y/y, což je dáno vysokou srovnávací základnou z loňského roku, kdy zákazníci urychleně kupovali nové vozy, aby se tak vyhnuli letošním přísnějším regulacím emisí. Pokračuje také nepříznivý vývoj na latinskoamerickém trhu, což je dáno zdejší zhoršující se ekonomickou situací. Silnějšímu poklesu se segment Daimler Trucks vyhnul jen díky 21% y/y růstu na svém hlavním trhu, regionu NAFTA. Celkové prodeje v letošním roce by však dle vedení měly již silněji růst.

Příznivé výnosy vycházející z rekordních prodejů se podepsaly i na růstu celoročního provozního zisku. Konkrétně došlo k posílení o 27 % y/y na 10,1 mld. EUR (po očištění o pozitivní dopad prodeje akcií EADS), což je zároveň nejvyšší úroveň, jaké kdy firma dosáhla. Za samotný 4Q došlo k poklesu EBIT o 9 % na 2,8 mld. EUR, přičemž trh očekával pokles mnohem silnější, a sice o 18 % y/y na 2,5 mld. EUR. Za příznivějším vývojem stálo posílení marží v klíčovém segmentu Mercedes-Benz Cars na 8,3 % z předchozích 7,5 %.

Vzhledem k tomu, že akcie Daimler pravidelně přináší vysoký dividendový výnos, je ostře sledován i vývoj likvidity a volné hotovosti ve firmě. Za uplynulý rok došlo k navýšení volného cash flow v průmyslové divizi o 13 % y/y na celkových 5,5 mld. EUR, což dovolilo managementu navrhnout meziročně vyšší dividendu. Jde o 2,45 EUR na akcii, což příjemně překvapilo vzhledem k tomu, že trh očekával navýšení pouze na 2,4 EUR.

Vedení Daimler vstupuje do nového roku poměrně sebevědomě a očekává výrazný nárůst prodejů, výnosů i provozního zisku. Predikce, která počítá s překonáním letošního rekordního roku, je opřena zejména o výrazný očekávaný růst na trhu v Číně a USA. Příznivý vývoj je ale odhadován i v Německu. Hlavním tahounem by měl být opět segment Mercedes-Benz Cars, který těží z programu modelové ofenzivy „Mercedes-Benz 2020“.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (405,21 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář