Daimler: Flash analýza výsledků hospodaření za 2Q 2015

23.07.2015 11:46:18

Jak již bývá u Daimleru krásným zvykem, management znovu představil sadu hospodářských výsledků, která na všech podstatných úrovních překonala konsensus tržních odhadů. 

Hlavním faktorem, který stál za výrazným meziročním zlepšením hospodaření firmy, byl razantní nárůst prodejů v klíčovém segmentu Mercedes-Benz Cars. Konkrétně zde během druhého čtvrtletí došlo k nárůstu prodaných vozů o 16,2 % y/y na 502 tisíce, čímž byl ustanoven nový prodejní rekord v historii automobilky. Vysoká poptávka po omlazených modelech Mercedes-Benz byla zaznamenána zejména v Itálii, kde se prodeje zvýšily o 37 % y/y a také ve Velké Británii s 28% y/y navýšením odbytu. Rekordů však nebylo dosahováno pouze v Evropě ale i v zámoří. V USA bylo totiž prodáno o 10 % y/y více vozů segmentu Mercedes-Benz Cars, konkrétně 90,4 tisíce. V Číně poptávka vzrostla o 34 % y/y na 91,2 tisíce.

V ostatních divizích již nebyl zaznamenán tak výrazný nárůst prodejů jako v dominantním segmentu Mercedes-

Benz Cars. Poptávka po vozech Daimler Trucks klesla o 1 % y/y na 125 tisíc. Velmi obtížná situace je nadále v Jižní

Americe, kde prodeje nákladních vozů poklesly o 28 % y/y na 8,5 tis. a v Indonésii s 51% y/y propadem na 9,5 tis. Tato negativa byla však kompenzována vývojem na trhu NAFTA, kde prodeje vzrostly o 20 % y/y na 49,4 tis. a také posílením prodejů v západní Evropě, kde došlo k navýšení poptávky o 15 % y/y na 15,2 tis. Prodeje divize Mercedes-Benz Vans vzrostly o 7 % y/y na 81,6 tis. a Daimler Buses zaznamenal pokles o 9 % y/y na 7,3 tis.

Prodejní úspěchy automobilky se přenesly i do finančních výkazů. Výnosy vzrostly o 19 % y/y na 37,5 mld. EUR, čímž byl překonán analytický konsensus nastavený na 36,5 mld. EUR. Na úrovni provozního zisku jsme svědky ještě výraznějšího meziročního růstu a to díky posílení ziskových marží. Opět je zde znát zejména vliv divize Mercedes-Benz Cars, u níž došlo k nárůstu EBIT marží na 10,5 % oproti 7,9 % během 2Q 2014.

Velmi příznivé výsledky za uplynulé čtvrtletí a vlastně i za celé první pololetí dovolují managementu potvrdit své celoroční cíle, jimiž je dosažení výrazného meziročního růstu prodejů, výnosů i zisků a to vše při nárůstu provozní efektivity. Konkrétně marže v Mercedes-Benz Cars by se měly pohybovat kolem 10 %, což je již nyní splněno a marže v divizi Daimler Trucks by měly vzrůst na 8 % oproti aktuálním 7,2 %. Situaci v Číně komentoval management poměrně optimisticky a dál předpokládá, že zde letos prodá výrazně více než 300 tis. vozů. Celkově hodnotíme nové informace pozitivně a očekáváme, že budou podporou pro vývoj ceny akcie, která na zveřejnění hospodářských výsledků reagovala až 2,6% růstem na 86,4 EUR.

Kompletní flash analýza ke stažení zde. zde. (411,97 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.