Daimler: Flash analýza výsledků hospodaření za 2Q 2014

23.07.2014 10:03:04

Daimler dnes oznámenými hospodářskými výsledky ujistil investory, že managementem nastavené procesy opravdu začínají přinášet své ovoce ve formě zlepšujících se prodejů i ziskových marží.

Celkově bylo za druhý kvartál letošního roku prodáno 628,9 tisíc vozů, což znamená 4% meziroční nárůst. Nejvýraznější zlepšení v tomto ohledu zaznamenal segment Mercedes-Benz Vans, kde se prodeje navýšily o 9 % y/y na 76 tisíc. Prodeje však rostly napříč celou skupinou Daimler a co je nejdůležitější, tak i v klíčovém segmentu Mercedes-Benz Cars (+3 % y/y na 418,7 tisíc).

Nejvýznamnějším trhem Daimleru nadále zůstávají Spojené státy, kde se za 2Q 2014 zvýšily prodeje o 7 % y/y na rekordních 81,9 tisíc vozů. V západní Evropě (bez Německa) prodeje spíše stagnovaly, když zde svého nového majitele našlo 98,7 tisíc vozů oproti 98,5 tisícům v loňském 2Q. Z velkých trhů stojí za pozornost ještě vývoj v Německu, kde prodeje klesly o 8 % y/y na 73,2 tisíce vozů a v Číně, kde Daimler naopak rostl o 12 % y/y na 68,1 tisíc.

S růstem prodaného objemu vozů souvisí i růst celkových výnosů. Průmyslová divize vykázala nárůst o 6 % y/y na 27,7 mld. EUR, přičemž výnosy z poskytování finančních služeb se zvýšily o takřka 8 % na 3,8 mld. EUR. Vzhledem k očekávaným celkovým výnosům na úrovni 31,8 mld. EUR jsme se zde nedočkali žádného výraznějšího překvapení.

Již ve včera zveřejněné predikci jsme upozorňovali, že velká pozornost investorů bude směřovat na údaje o dosažených maržích v segmentu Mercedes-Benz Cars. Jde totiž o klíčový údaj ovlivňující ziskovost celé skupiny, jehož postupné zlepšování je navíc jedním z hlavních bodů letošního celoročního výhledu managementu. Za 2Q bylo opravdu dosaženo vyšších provozních marží, a sice 7,9 % oproti 7 % v 1Q. Jde dokonce o 0,3 pb silnější úroveň než předpovídal konsensus analytických odhadů. Vyšší než očekávané marže stojí za silnějším než odhadovaným provozním ziskem očištěným o jednorázové položky (2,46 mld. EUR, odhad 2,38 mld. EUR).

Vývoj segmentu Mercedes-Benz Cars znamená nejsilnější pozitivní překvapení u dnes zveřejněných výsledků. Příznivá data však dodal i segment Daimler Trucks. Vzhledem k problémům na trhu v Jižní Americe a východní Evropě se očekával pokles EBIT o 6,5 % y/y na 406 mil. EUR. Realitou však je díky příznivému vývoji v regionu NAFTA a přísnému řízení nákladů růst o 4,8 % y/y na 455 mil. EUR.

V rámci svého výhledu pro zbytek letošního roku management Daimleru nadále předpokládá pokračování trendu silného růstu výnosů i provozního zisku. Nejvýraznějším katalyzátorem pozitivního vývoje přitom mají být prodeje v Číně a Severní Americe, kde firma plánuje růst nad průměrem celého trhu. 

Kompletní analýza ke stažení zde. zde. (490,17 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.