Daimler: Flash analýza výsledků hospodaření za 1Q 2015

28.04.2015 12:07:36

Daimler znovu představil velmi silné výsledky hospodaření, které dokonce překonaly tržní očekávání, a to prakticky na všech úrovních. Celkové výnosy se zvýšily v meziročním srovnání o 16 % na 34,2 mld. EUR, což bylo zhruba o 200 mil. EUR více, než s čím počítal analytický konsensus. 

Hlavní podíl na robustních výnosech mají rekordní prodeje, zejména pak v segmentu Mercedes-Benz Cars, kde se poptávka zvýšila o 18 % y/y na 459,7 tisíce vozů. Tahouny v tomto segmentu byly všechny klíčové trhy automobilky, a sice západní Evropa (bez Německa; +19 % y/y na 111 tis.), USA (+14 % y/y na 88 tis.) a také Čína (+24 % y/y na 87 tis.)

V segmentu Daimler Trucks došlo k navýšení prodejů o 4 % y/y na 112 tis., což znamená mírné zrychlení oproti jednoprocentnímu růstu během čtvrtého a třetího kvartálu loňského roku. Vývoj na jednotlivých trzích byl přitom smíšený. V USA došlo k citelnému nárůstu prodejů, konkrétně o 18 % y/y na 41 tis., přičemž ostatní velké trhy jako západní Evropa či Asie zaznamenaly spíše poklesy (-2 % y/y na 12 tis., resp. -8 % y/y na 37 tis.). Celkový vývoj v tomto segmentu se tak příliš nemění oproti předchozím kvartálům.

Výrazný nárůst prodejů a z toho vyplývajících výnosů se projevil i na provozním zisku, který byl navíc podpořen navýšením marží. Celkový EBIT se zvýšil o 63 % y/y na 2,9 mld. EUR při meziročním růstu průměrných marží o 2,5 procentních bodů na 8,5 %. I zde má hlavní zásluhu na tomto pozitivním vývoji klíčový segment Mercedes-Benz Cars, který je zodpovědný za takřka dvě třetiny provozního zisku a kde bylo zaznamenáno největší navýšení marží. Konkrétně šlo o růst na 9,4 % z loňských 7 %. Managementu se tak již takřka podařilo naplnit svůj střednědobý cíl počítající s navýšením provozních marží v tomto segmentu až na 10 %. Jediným segmentem, kde došlo k poklesu provozního zisku, byl Daimler Buses (-36 % y/y na 34 mil. EUR). Tento pokles byl způsoben zejména nepříznivou ekonomickou situací v Brazílii, nicméně mu vzhledem k jeho zanedbatelném vlivu na celou skupinu nepřikládáme přílišnou váhu.

Velmi silné výsledky vedou management k potvrzení celoročních cílů, v rámci nichž by mělo dojít k výraznému růstu prodejů, výnosů i provozních zisků. Dle CFO budou dále pokračovat práce na postupném navyšování marží, přičemž zejména v segmentu Daimler Trucks je v tomto ohledu ještě co dohánět. Současné provozní marže na 5,6 % jsou ještě poměrně vzdáleny cílovaným 8 %.

Celkově hodnotíme dnes představené výsledky jako příznivé, čemuž odpovídala i úvodní až 3% pozitivní reakce ceny akcie. Automobilka má díky omlazenému produktovému portfoliu a dobré pozici na hlavních trzích velmi dobře našlápnuto ke splnění svých letošních ambiciózních cílů. 

Kompletní flash analýza ke stažení zde. zde. (414,68 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.