Continental: Flash analýza výsledků hospodaření za 1Q/2014

06.05.2014 9:39:21

Continental dnešním kompletním reportem hospodářských výsledků za první čtvrtletí potvrdil dříve vydaná předběžná čísla a to prakticky na všech úrovních. 

Celkové tržby za 1Q 2014 vzrostly o očekávaných 4,4 % y/y na 8,4 mld. EUR (+8 % y/y na 8,7 mld. EUR po očištění o vlivy konsolidace a negativního vývoje měnových kurzů), Meziroční růst byl tažen zejména Automotive divizí, kde organické tržby vzrostly o 9 % y/y na 5,1 mld. EUR. Pozadu však nezůstala ani divize Rubber, kde došlo k organickému růstu tržeb o 7 % y/y na 3,3 mld. EUR. Za pozitivním vývojem stojí zejména silnější poptávka na hlavních trzích Continental jako je Čína, Evropa a region NAFTA.

Provozní zisk vykázal během prvních tří měsíců letošního roku velmi robustní růst o 21 % y/y na 903 mil. EUR (+28 % y/y 953 mil. EUR po očištění o jednorázové vlivy; v souladu s výhledem managementu). Takto silné zlepšení bylo zapříčiněno meziročně vyššími tržbami a hlavně pozitivním vývojem na úrovni nákladů, kde došlo ke  zlepšení díky zavedení programu nákladových úspor a příznivému vývoji cen vstupů, zejména v divizi Rubber.

Jedinou položkou, která se výrazněji odlišuje od tržních odhadů, je čistý zisk. Analytický konsensus předpokládal jeho růst o 20 % y/y na 528 mil. EUR. Realitou však bylo navýšení o 33 % y/y na 588 mil. EUR. Větší míra překvapení je dána tím, že se v předběžných výsledcích z dubna neobjevila žádná indikace vývoje této úrovně.

Zadlužení společnosti se i během 1Q letošního roku snížilo a to na 43 % z předchozích 46 %. V tomto ohledu udělala firma opravdu velké pokroky. Ještě na začátku roku 2012 totiž celkové zadlužení dosahovalo až 91 % vlastního kapitálu. Čistý dluh je nyní na 4,2 mld. EUR, tedy o 0,1 mld. EUR méně než v předchozím kvartále a o 1,4 mld. EUR méně než v 1Q 2013. Významné ratingové agentury jako je S&P, Moody’s a Fitch již opět hodnotí úvěrovou pozici Continental ratingem v investičním pásmu a nepřekvapilo by nás, kdyby se v dohledné době ratingy opět zvýšily a to až k úrovni BBB+/Baa1 ze současných BBB/Baa2 či BBB-/Baa3.

Management opět potvrdil svůj výhled celoročního růstu tržeb o 5 % y/y na 35 mld. EUR při provozní marži na minimálně 10,5 %. Tato predikce přitom počítá s vlivem negativního vývoje měnových kurzů, který by měl z celkových tržeb odčerpat 700 mil. EUR. Tento výhled, zejména co se týče úrovně provozní marže, považujeme za konzervativní. Již první čtvrtletí totiž ukazuje, že provozní výkonnost společnosti je nad touto úrovní, přičemž sám finanční ředitel na dnešní tiskové konferenci potvrdil pokračování pozitivního trendu z 1Q i během druhého čtvrtletí. 

Kompletní flash analýza ke stažení zde. zde. (500,88 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář