CME: Flash analýza výsledků za 3Q2011

26.10.2011 15:00:51

Dnes ráno zahájila společnost CME výsledkovou sezónu firem pražské burzy, na první pohled výsledky výrazně překonaly očekávání trhu, naše však nikoliv. Při konfrontaci s celoročními výhledy však již vyvolávají výsledky spíše obavy. Tomu adekvátní byla i mírně negativní prvotní tržní reakce, až po následném konferenčním hovoru se akcie obrátily k růstu, nakonec však uzavřely poklesem.

Za 3Q společnost dosáhla tržeb $165,5 mil., což je relativně výrazně více než tržní odhad $152,1 mil., ovšem vcelku v souladu s naším odhadem $164,3 mil. Podobná situace nastává u ukazatele OIBDA, výsledky firmy $8,9 mil. překonaly tržní odhad $4,8 mil., ale vyrovnaly náš odhad $9,0 mil. Naše odhady byly nejvyšší na trhu. Výsledky za 3Q proto hodnotíme vzhledem k tržním odhadům mírně pozitivně. Zdrojem pozitivního překvapení na celkových tržbách byla zejména produkční divize MediaPro, tržby za vysílání na naše odhady celkově nedosáhly ($143,4 mil. vs. náš odhad $149,8 mil.). Při pohledu na jednotlivé trhy vidíme, že naše odhady překonaly všechny země s výjimkou ČR. (zdejší tržby $55,2 mil. nedosáhly na náš odhad $60,2 mil.). ČR naopak překonala naše odhady na úrovni EBITDA, pod naše odhady se vyvíjelo hospodaření např. v Rumunsku nebo Chorvatsku, pozitivně překvapilo naopak Slovensko. V ČR došlo k poklesu sledovanosti, na ostatních trzích však sledovanost již tak vedoucích kanálů CME ještě mírně rostla, jen v Rumunsku stagnovala.

Společnost se nezvykle již při výsledcích vyjádřila k celoročním výhledům, kdy potvrdila předchozí vyjádření A.Sarbu o ročních tržbách $850 mil. a roční OIBDA $166 mil. Potvrzení ročních výhledů obvykle není negativním signálem, na druhou stranu předchozí vyjádření o výhledech proběhlo ještě před dnešními výsledky, které se ukázaly být lepším než očekávání, po té co 3. kvartál odhady překonal, tak potvrzení výhledů dává tušit, že ve 4. kvartále uvidíme spíše zklamání. Tento aspekt je podle našeho názoru hlavní příčinou dnešní prvotní negativní reakce trhu. Aktuální 9M výsledky a roční výhledy znamenají předpoklad tržeb pro 4Q přibližně $260 mil., např. náš odhad pro 4Q byl před výsledky lehce přes $280 mil. 4Q tržby v odhadované výši $260 mil. znamenají y/y růst přibližně 1%, v předchozích kvartálech roku jsme viděli růsty vždy přes 20%.

Úrokové náklady dosáhly $34,5 mil., což je hodnota v rámci očekvání, ve finanční oblasti se odlišně od našich odhadů vyvíjela tradičně volatilní položka FX změn z přecenění závazků, tato vykázala ztrátu $46 mil. a je tak hlavním důvodem výrazné odchylky čisté ztráty od našich odhadů. Za 3Q společnost hospodařila se ztrátou $82,1 mil., náš odhad počítal přibližně s poloviční ztrátou.

Na odpoledním konferenčním hovoru zaznělo několik dodatečných informací, obrat ve vývoji ceny akcie nastal zejména díky prohlášení, že CME bude za rok 2011 pozitivní v oblasti cash-flow, a že pro 4. kvartál očekává růst reklamního trhu o 2% y/y, zatímco za dosavadních 9 měsíců roku zaznamenaly trhy pokles 1%.  Obecně se Adrian Sarbu vyjádřil také k roku 2012, jeho výroky o tom, že příští rok bude zejména ve znamení „kontroly nákladů“ dávají tušit, že s výraznějším oživením reklamního trhu nelze příliš počítat. Současná situace ve světové ekonomice a její dopad na spotřební chování v regionu CEE je však nyní zvýšeně nejistá, proto je zatím předčasné o relevantních výhledech na rok 2012 hovořit.

Jak jsme již uvedli, výsledky za 3. kvartál dopadly překvapivě dobře, o to hůře však při potvrzených výhledech hledíme do kvartálu následujícího. Naději dodává předpokládaný růst trhu o 2% ve 4Q, nicméně potvrzení celoročních výhledů omezuje prostor k případným pozitivním překvapením. Po krátkém „výletu“ do oblasti růstu zakončily akcie v Praze poklesem o 0,6%.

Kompletní flash analýza ke stažení zde zde.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář