ČEZ - změna doporučení a cílové ceny

14.04.2008 7:07:59

Od naší poslední revize doporučení pro akcie společnosti ČEZ (2.10.2007) byly mimo jiné zveřejněny hospodářské výsledky za rok 2007, byl téměř dokončen zpětný odkup 10% vlastních akcií, firma změnila parametry dividendové politiky a zveřejnila aktualizovaný výhled hospodaření pro následující dva roky.

Z hlediska vnějších faktorů proti sobě stály dvě hlavní síly: na jedné straně negativní sentiment na finančních trzích plynoucí z USA, na straně druhé pokračující silná poptávka po energiích ve světě i v regionu střední Evropy. Kromě toho se opět rozvířila diskuse nad fungováním systému obchodování s emisními povolenkami pro období po roce 2012 s návrhem Evropské komise od roku 2013 již nealokovat žádné povolenky pro emitenty emisí v EU zdarma. Konečná podoba systému přitom zásadně ovlivní ceny elektrické energie i strukturu výroby v regionu a bude významně vstupovat i do ocenění akcií evropských utilit.

V našem oceňovacím modelu jsme kromě výše zmíněných faktorů zohlednili či aktualizovali také nejčerstvější makroekonomické údaje (HDP, inflace), vývoj úrokových sazeb či neočekávaně silnou apreciaci české koruny.

Hlavními faktory, které vedly ke zvýšení cílové ceny na 1415 Kč, byla změna (zvýšení) predikce cen elektřiny, vyšší dividendový výplatní poměr, mírná úprava očekávaného čistého zisku na základě loňských výsledků a také úprava struktury výroby elektrické energie skupiny více směrem k nukleárním zdrojům dle guidance firmy ČEZ.

Při dodržení stejného oceňovacího postupu jako v předchozích analýzách (2/3 cílové ceny dle modelu diskontovaného cash-flow a 1/3 dle srovnávací analýzy) jsme zvýšili roční cílovou cenu akcií ČEZ na 1415 Kč. To představuje 17% potenciál růstu ve srovnání s aktuální tržní cenou a proto zvyšujeme investiční doporučení pro akcie ČEZ z "držet" na "koupit".

Celá analýza je ke stažení zde. zde. (181,36 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář