ČEZ: predikce výsledků hospodaření za 3Q2012

05.11.2012 8:53:35

V příštích dvou měsících by investoři měli mít více jasno v tom, jaká bude budoucnost společnosti ČEZ, jak bude firma vypadat v příštích letech. Blížíme se (snad) rozklíčování mimořádně zapleteného příběhu o prodeji uhelných elektráren ČEZ, a také doufejme definitivnímu vyřešení situace v Albánii. V době, kdy jsou ceny silové elektřiny na dlouhodobých minimech a nehodlají se v dohledné době příliš zlepšit, jsou právě výše zmíněné problémy pro investory klíčové.

Na provozní úrovni předpokládáme sice y/y růst výnosů o téměř 7%, oproti předchozímu kvartálu je však tento nárůst nižší vzhledem k očekávané nižší výrobě elektřiny, zvláště v domácích uhelných zdrojích. Podle naší projekce by tak provozní výnosy měly dosáhnout „jen“ 50 mld. CZK. Meziroční nárůst očekáváme také u provozních nákladů, hlavně v kategorii nákladů na energie a palivo, nižší by naopak měly být personální náklady. Zisk EBITDA předpokládáme velmi blízko úrovni z 3Q2012, konkrétně 18,6 mld. CZK.

Jak bude vypadat spodní část výsledovky, je pro nás větším otazníkem, především kvůli horké otázce jménem Albánie. Je evidentní, že situace v Albánii je mimořádně vyhrocená a logickým výsledkem, který by podle nás trh přivítal, by byl odchod ČEZu z této země. Tento odchod sice může mít další dodatečné negativní finanční důsledky, nicméně ČEZ se zbaví aktiv, která mohou být kdykoliv v budoucnosti potenciálním problémem a zdrojem nečekaných ztrát, podobných té v letošním roce.

Z pohledu výsledků za 3Q neočekáváme v základním scénáři odpis albánských aktiv, i když jej nelze vyloučit. Naopak počítáme s pozitivním přeceněním opcí MOL (+0,8 mld. CZK). Zisk před zdaněním tak projektujeme ve výši 10,4 mld. USD a čistý zisk pro akcionáře ČEZ 8,5 mld. CZK. Takové výsledky by podle nás znamenaly, že ČEZ je přibližně o 2 mld. CZK nad celoročním plánem zisku. Vzhledem k situaci v Albánii a dalším rizikům je však možné, že firma svoji guidance nezvýší.

Investorům doporučujeme sledovat především provozní úroveň a její srovnání s tržním konsensem, protože finanční výsledek může být ovlivněn faktory (zvláště týkajícími se Albánie), které někteří analytici do svých projekcí výsledků za 3Q2012 započítali, jiní nikoliv. Proto vidíme v odhadech čistého zisku poměrně velký rozptyl, od 2 mld. CZK až do téměř 11 mld. CZK.

Celá predikce výsledků ČEZ za 3Q2012 ke stažení zde. zde.

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.