ČEZ: flash analýza výsledků hospodaření za 4Q2011

28.02.2012 18:11:25

Celoroční cíl zisku splněn. ČEZ dosáhl EBITDA 87,3 mld. CZK a čistého zisku 40,8 mld. CZK, ale důvod k jásotu to podle nás není. Pomoc několika mimořádných položek a odsun části provozních nákladů na letošní rok, to podle nás není nic jiného než dobrý „earnings management“, který prakticky nemá žádný (pozitivní) dopad na valuaci akcií ČEZ, alespoň v našem oceňovacím modelu.

Ano, finanční trhy mají rády stabilitu a předvídatelnost finančních výsledků a z tohoto pohledu dopadlo účetní cvičení ČEZ dobře. I za cenu toho, že opatření ke splnění guidance budou mít mírně negativní vliv na hospodářské výsledky letošního roku. Na druhou stranu ČEZ z hlediska vyhlazování dráhy čistého zisku dost možná "zabil dvě mouchy jednou ranou". V roce 2013 začne platit za emisní povolenky a při stagnujících cenách elektřiny by jen těžko zvyšoval čistý zisk vůči relativně lepšímu roku 2012.

Když se vrátíme zpět k výsledkům za 4Q2011, ČEZ překonal naši projekci o cca 2 mld. CZK na provozním zisku. Tyto 2 mld. CZK mají původ především v silném nárůstu výnosů z prodeje zemního plynu koncovým zákazníkům. ČEZ během roku 2011 dokázal navýšit počet zákazníků z 60 na 235 tisíc a stal se největším alternativním dodavatelem zemního plynu pro české domácnosti.

Co dále pomohlo k lepším výsledkům? V provozních nákladech např. o 0,4 mld. CZK nižší náklady na opravy a údržbu (přesunuty zčásti do 2012), nižší personální náklady (-0,7 mld. CZK y/y), mimořádný výnos z prodeje emisních povolenek v Bulharsku (+1,1 mld. CZK) a naopak již dříve avizované nevytvoření (dříve v 4Q typické) rezervy na emisní povolenky a také pozitivní vliv korekčního faktoru (+1,2 mld. CZK). Ve finančním výsledku potom pozitivní přecenění opcí MOL (1,2 mld. CZK vs. naše očekávání 1,1 mld. CZK) a také nižší darovací daň z emisních povolenek (0,8 mld. CZK vs. oček. 1,0 mld. CZK).

Kompletní flash analýza výsledků ČEZ za 4Q2011 ke stažení zde. zde. (132,83 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.