ČEZ: flash analýza výsledků hospodaření za 4Q2010

28.02.2011 11:56:22

Výsledky společnosti ČEZ za 4Q resp. FY2010 již na klíčových úrovních výsledovky nemohly překvapit vzhledem ke čtvrtečnímu mylnému zveřejnění těchto čísel. Dnes ráno ČEZ tedy jen oficiálně potvrdil, že dosáhl čistého zisku za celý rok 2010 ve výši 47,2 mld. CZK při tržbách 198,8 mld. CZK a zisku EBITDA 89,1 mld. CZK. Pokud čísla porovnáme s guidance ČEZu na rok 2010, potom firma překonala svůj cíl na všech úrovních (doplňujeme ještě EBIT, kde ČEZ dosáhl 65,1 mld. CZK), což však již pro investory nemá valný význam.

To co význam pro investory bezpochyby má, je výhled hospodaření pro letošní rok a návrh výše dividendy. Zatímco na tu druhou informaci si budeme ještě muset počkat, guidance na rok 2011 již ČEZ zveřejnil. A nutno říci, že je pro nás i pro trh zklamáním. A to i s přihlédnutím k tomu, že management ČEZ je tradičně ve svém výhledu konzervativní, zvláště na úrovni čistého zisku. ČEZ tak očekává, že letos dosáhne čistého zisku 40,1 mld. CZK, tedy o 15% méně než v roce 2010, EBITDA by měla dosáhnout úrovně 84,8 mld. CZK (-5% y/y) a provozní zisk EBIT 59,1 mld. CZK (tj. -9% y/y). Tržní očekávání bylo (i přes nedávné revize směrem dolů) o dost výše – konkrétně 44,5 mld. CZK na čistém zisku, 88,4 mld. CZK na EBITDA a 62,9 mld. CZK na EBIT. Náš odhad byl posazen níže a to zvláště na provozní úrovni, jejíž výhled tak pro nás (na rozdíl od trhu) není zklamáním: EBITDA i EBIT jsme dokonce očekávali mírně pod úrovní zveřejněné guidance.

Hlavními negativními faktory hospodaření pro letošní rok by měly být nižší realizované prodejní ceny silové elektřiny (forwardové jako důsledek hedgingu a poklesu cen na trhu, spotové mj. kvůli snížení spreadu mezi peakload a baseload v poslední době), posilující CZK a zavedení nových daní (zdanění emisních povolenek darovací daní, nově zavedená srážková daň z FVE elektřiny). Tyto negativní vlivy by měly být alespoň částečně kompenzovány vyšší výrobou elektřiny (zvláště z JE a FVE), vyšším očekávaným výnosem distribučního segmentu a úspornými nákladovými opatřeními. Ačkoliv je jasné, že zisk 2011 bude výrazně pod úrovní roku 2010, myslíme si, že guidance je příliš konzervativní. Více k výhledům a ocenění poskytneme v blízké době v aktuálně připravované analýze.

Celá flash analýza výsledků ČEZ ke stažení zde. zde. (129,59 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář