ČEZ: flash analýza výsledků hospodaření za 2Q2012

10.08.2012 16:00:05

ČEZ výrazně překonal očekávání trhu na všech úrovních výsledovky. Pozitivní překvapení se „táhne“ již od provozních výnosů a je přiživováno i nižšími provozními a finančními náklady. Výsledný více než 5 mld. CZK rozdíl na čistém zisku je dílem mnoha položek, z nichž některé lze považovat za skutečně „běžné“ a tedy pozitivní pro valuaci ČEZu, jiné považujeme spíše za mimořádné.

Je nesporné, že výsledky za 2Q znamenají zvýšení jistoty, že ČEZ dosáhne své celoroční guidance na provozním i čistém zisku. Náš model aktuálně ukazuje na 1-2 mld. CZK náskoku vůči guidance, což dává solidní polštář pro případná rizika týkající se například stále ještě neuzavřených problémů v Albánii, nečekaných odstávek zdrojů atd. Co se týká Albánie, komentář managementu ČEZ je poměrně povzbudivý, když firma neočekává prohlubování dosavadní (2,3 mld. CZK) ztráty ve zbytku roku s určitým prospektem alespoň částečného umazání této ztráty.

Lepší výsledky ve 2Q byly z části důsledkem vyšší než námi očekávané výroby v domácích zdrojích. Pohled na celoroční výhled ČEZu nám však říká, že druhé pololetí bude daleko méně příznivé: ČEZ očekává výrobu 31,7 TWh vs. 31,5 TWh ve stejném období loňského roku (ve srovnání s 4% nárůstem během 1H2012). Výroba bude utlumena hlavně v uhelných zdrojích (-10% vs. 1H2012), kvůli většímu počtu odstávek a méně příznivým spreadům než tomu bylo v posledních měsících. I z tohoto pohledu vnímáme skutečnost, že ČEZ v 1H2012 dosáhl 55% celoroční guidance na EBITDA, jako dobré, ale nikoliv mimořádně vysoké číslo.

Z pohledu valuace akcií ČEZ se bohužel nemění to nejdůležitější – situace na trhu s komoditami a potažmo jejich cenami. Nízké aktuální ceny silové elektřiny na trhu v souladu s očekáváním znamenají další snížení průměrné prodejní ceny elektřiny na příští roky: pro roky 2013 a 2014 jsme se dostali ve srovnání se situací po 1Q2012 o dalšího cca půl EUR/MWh níže a vše nasvědčuje tomu, že produkce na příští rok bude zahedgeována na nižší úrovni než letos a zlepšení se zatím nedá očekávat ani v roce 2014.

Celkově tak výsledky za 2Q/1H 2012 hodnotíme jako lepší než očekávané, rozhodně však nejsou žádným „game changerem“ z hlediska valuace akcií ČEZ. Firma nedala žádné nové informace k jednáním o prodeji elektráren s tím, že případná klíčová rozhodnutí v tomto směru lze očekávat spíše až ke konci roku.

Celá flash analýza výsledků ČEZ za 2Q2012 ke stažení zde. zde.

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.