ČEZ: flash analýza výsledků hospodaření za 2Q2011

16.08.2011 13:23:38

Již podruhé v krátkém období měl ČEZ potíže se zveřejňováním svých kvartálních výsledků. Tentokrát byl na vině nedostatečně zabezpečený interní publikační systém, do nějž se dostali novináři agentury Reuters a čísla určená k publikaci dnes ráno tak na trh prosákla již včera odpoledne. Tato nepříjemnost však není jedinou: i samotná čísla přinášejí o něco horší obrázek o hospodaření ČEZu v druhém čtvrtletí, než jsme očekávali my i trh. Čistý zisk společnosti dosáhl pouze 6,7 mld. CZK, což je téměř 40% meziroční pokles a hodnota, která zřejmě definitivně pohřbila naděje na výrazné překonání celoroční guidance společnosti. Nic na tom nemění ani fakt, že tato guidance byla při příležitosti zveřejnění výsledků kosmeticky zvýšena o 0,5 mld. CZK (tj. o necelou 1 CZK/akcii) na 40,6 mld. CZK.

Když jsme u guidance, na provozní úrovni (EBITDA a EBIT) se zatím cíle pro letošní rok nemění a podle našeho názoru bude mít ČEZ i tak dost práce s tím, aby na současné cíle dosáhl. Pro srovnání, v loňském prvním pololetí tvořil zisk EBITDA 52,9% celoročního údaje, v předchozích letech ještě více (57% resp. 55%). EBITDA za 1H2011 oproti tomu představuje „jen“ 51,8% celoroční guidance. Náš model ukazuje, že splnění cíle je stále ještě reálné, ale zároveň nebude jednoduché. Zvýšení cílů EBITDA a EBIT proto po 3Q již neočekáváme.

Tomu napovídá i skutečnost, že ČEZ snížil očekávanou výrobu elektřiny, což zvláště u jaderných elektráren (snížení z 29,3 TWh očekávaných po 1Q na 28,5 TWh očekávaných nyní, důvodem prodloužení odstávek v JE Temelín) znamená negativní dopad do ziskových marží. Segment výroby je nyní bezesporu nejvíce problematickou částí hospodaření ČEZ, i když stále generuje jasnou většinu zisku.

Naše celkové hodnocení výsledků ČEZ za 2Q2011 tak vyznívá mírně negativně, především v tom smyslu, že ČEZ zřejmě nebude schopen ani ve druhé části letošního roku více využít příznivých podmínek na trhu po „jaderných událostech“ v sousedním Německu na jaře. I přesto si myslíme, že aktuální ocenění ČEZ nepostrádá svoji atraktivitu a negativní informace jsou podle nás v současné tržní ceně akcií ČEZ již velmi robustně reflektovány.

Celá flash analýza výsledků ČEZ za 2Q2011 ke stažení zde. zde. (122,42 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.