ČEZ: flash analýza výsledků hospodaření za 1Q2011

10.05.2011 13:28:19

Společnost ČEZ dnešními výsledky za první čtvrtletí 2011 poměrně výrazně překvapila na úrovni tržeb (56,8 mld. CZK místo očekávaných 53 mld. CZK) a čistého zisku (17,3 mld. CZK místo 15,5 mld. CZK). Na druhou stranu na provozním zisku je pozitivní překvapení minimální (platí pro EBIT i EBITDA), což indikuje, že hlavní porce překvapení na čistém zisku pochází z finanční části výsledovky. Právě to je důvod, proč jsme toho názoru, že dnešní výsledky nijak významně nemění výhled zisku pro letošní rok, což koneckonců potvrzuje i nezměněný výhled hospodaření ČEZ – i nadále platí cíl dosáhnout letos EBITDA na úrovni 84,8 mld. CZK, EBIT 59,1 mld. CZK a čistého zisku 40,1 mld. CZK.

ČEZ dosáhl nečekaně vysokých výnosů, v meziročním srovnání narostly o 5,4% a překonaly náš odhad o 3,8 mld. CZK. Jak již bylo nicméně řečeno výše, vyšší výnosy byly doprovázeny téměř ve stejné míře vyššími náklady – konkrétně především náklady na energie a služby. ČEZ vyrobil v 1Q2011 v domácích elektrárnách 17,2 TWh elektrické energie, což je o 4% méně než ve stejném období před rokem. Na druhou stranu tržby z prodeje elektrické energie vzrostly meziročně o  6,8% na 44,0 mld. CZK. V 1Q2011 tak nedokázal reagovat na vyšší poptávku po elektřině v regionu vyšší výrobou (viz dále) a nebyl tak schopen tuto situaci přetavit v růst provozního zisku.

Pro celý letošní rok nicméně ČEZ počítá s nárůstem výroby elektřiny v domácích zdrojích o 0,8 TWh (+1,2%) a vyšší poptávka v regionu (především exporty do Německa, ale také růst poptávky v ČR v segmentu velkoodběratelů) by se tak v následujících měsících měla o něco více odrazit také v provozních číslech. Není žádným překvapením, že ČEZ zatím (tradičně pro 1Q) nemění svoji guidance, nicméně vidíme reálnou šanci, že tak učiní později v roce. Větší pravděpodobnost zvýšení guidance přitom vidíme u čistého zisku, kterému by kromě vyšší výroby měl pomoci i (zatím) příznivý vývoj kapitálových trhů, odrážející se v pozitivním přecenění opcí MOL.

ČEZ potvrdil návrh dividendy ve výši 50 CZK, který musí ještě být schválen na valné hromadě, konané 1. června 2011. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy je 7. červen 2011.

Komplentní flash analýza výsledků ČEZ ke stažení zde. zde. (131,32 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář