Aktualizováno: BREXIT – za pět minut 12:00

Aktualizováno: BREXIT – za pět minut 12:00

Aktualizováno: 23. 1. 2019

Poté, co Britský parlament odmítl 14. ledna s EU vyjednanou smlouvu o vystoupení Velké Británie z EU, vláda hlasování o vyslovení nedůvěry. Vláda premiérky Theresy Mayové získala důvěru v poměru 325 : 306 poslanců, s čímž finanční trh do značné míry počítal. Nicméně napínavý boj o podobu Brexitu pokračuje.

Číst dále

Smlouva odmítnutá 14. ledna byla v rámci možného relativně příznivá. Odhady negativních dopadů Brexitu do HDP se v případě této smlouvy pohybovaly poblíž 1%. Současná vláda nebyla doposud schopna předložit alternativní plán tzv. plán B. Čím blíže se posouváme k datu 29. března, kdy má dojít k Brexitu, tím pravděpodobnější se zdá být nutnost odkladu, pokud Británie nechce opustit EU bez dohody. Je možné, že během následujících týdnů opět bude vyvoláno hlasování o nedůvěře vládě.


V současné situaci stále vidíme tyto hlavní možné scénáře a jejich vlivy na ekonomiku a potažmo akcie:

Pozitivní:

  • Přejednání smluv. Předložit skutečný plán B se zatím nepodařilo. Vzhledem k výsledku hlasování z 14. ledna vidíme tento scénář jako MOŽNÝ, ale spíše NEPRAVDĚPODOBNÝ.
  • Druhé referendum o Brexitu – připadá v úvahu spíše v případě, že by došlo i na předčasné volby. Politicky je to alespoň prozatím velmi TĚŽKO PRŮCHODNÉ.
  • Zákonodárci stáhnou navzdory výsledku referenda žádost o exit, což je vedle výše uvedené varianty POLITICKÁ SEBEVRAŽDA.

Neutrální:

  • Prodloužení aktivace článku 50 za 29. březen. To by musely schválit všichni členové EU, což je ale politicky MOŽNÉ a relativně PRAVDĚPODOBNÉ.

Negativní:

  • Tvrdý Brexit bez dohody je bohužel MOŽNÝ.
  • Brexit s narychlo vyjednanými úlevami pro obchod (např. dle pravidel WTO) je relativně PRAVDĚPODOBNÝ.

 

Co čekat? Máme zde dva extrémy a mezi nimi myriádu možností

Na jedné straně máme nejhorší variantu a tou je tvrdý Brexit. V tom případě by se Británie ocitla bez vyjednaných smluv, což by silně zasáhlo pohyb zboží, služeb i pracovních sil. Následoval by prudký pokles HDP (cca 4 % - 8 %) Velké Británie a zpomalení HDP v eurozóně. GBP by silně oslabila vůči euru. Euro by však oslabovalo proti dolaru. Koruna by vůči euru pravděpodobné oslabila (nárůst rizikové averze + nemalé vazby českého průmyslu na Británii – export do VB tvoří 7 % HDP ČR).

Na druhé straně zde máme možnost, že Brexit nebude. To je ekonomicky nejlepší řešení, které by vedlo k opačným pohybům, než výše uvedený tvrdý Brexit. K takovému řešení je velmi těžké se probojovat politicky. Ovšem z politického hlediska se budou těžko prodávat i negativní ekonomické konsekvence Brexitu.

Co se nám teď jeví nejpravděpodobněji?

  • Odklad - krátkodobá úleva s malým dopadem na akcie. Zákonodárci se nebyli schopni za 2,5 roku dohodnout vůbec na ničem a odklad o půl roku nemusí nic řešit. Série odkladů by ale mohla připravit půdu pro budoucí opakování referenda či dokonce stažení žádosti.
  • Jako druhou nejpravděpodobnější variantu vidíme Brexit s narychlo vyjednanými úlevami, což je bohužel stále tvrdý Brexit s určitým utlumením. Pro akcie krátkodobě negativní.
 
 
Původní verze analýzy ze dne 16. 1. 2019

Původní verze analýzy ze dne 16. 1. 2019

Stáhnout analýzu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.