Co očekáváme nadále a jaké pravděpodobnosti dáváme jednotlivým scénářům?
Pozitivní:
-
35 % Pravděpodobnost dáváme scénáři, ve kterém se brexit nakonec uskuteční dle dohody v řádném termínu.
-
25 % Pravděpodobnost: brexit bude odložen o několik měsíců, a nakonec dojde k odchodu podle dohody.
-
25 % Pravděpodobnost: brexit bude odkládán a nakonec k němu nedojde.
Negativní:
- 15 % Pravděpodobnost: brexit se uskuteční bez dohody případně dle narychlo vyjednané dohody, která by umožnila zamezit největším škodám (napři. Obchodování dle pravidel WTO).
Mezi variantou ne-brexitu a brexitu bez dohody lze samozřejmě nalézt spoustu dalších možností.
Zopakujme: Tvrdý brexit by silně zasáhl pohyb zboží, služeb i pracovních sil. Následoval by prudký pokles HDP (cca 4 % - 8 %) Velké Británie a zpomalení HDP v eurozóně. GBP by oslabila vůči euru. Euro by oslabovalo proti dolaru. Koruna by vůči euru pravděpodobné oslabila (nárůst rizikové averze + nemalé vazby českého průmyslu na Británii – export do VB tvoří 7 % HDP ČR). Tento scénář by byl negativní především pro evropský akciový trh.
Finanční trh dle našeho názoru spíše počítá se tím, že se brexit uskuteční dle dohody a potenciální pozitivní dopad na akciové trhy a euro proti dolaru už je zde tedy spíše malý. Jinými slovy, finanční trh nepočítá s tvrdým brexitem. Pokud dojde k prodlužování termínu, objeví se více spekulací na to, že by k brexitu dojít nemuselo vůbec, což by bylo pozitivní pro akciový trh, euro proti dolaru, korunu proti euru a také libru proti euru.
Z hlediska globální ekonomiky je stále mnohem palčivější otázka obchodních válek.