Aktualizováno: BREXIT – za pět minut 12:00

Aktualizováno: BREXIT – za pět minut 12:00

Aktualizováno: 27. 2. 2019

S tím, jak se datum brexitu 29. března nezadržitelně blíží a britští politici nebyli schopni odhlasovat dohodu s EU, dostávají se politici, kteří si nepřejí odchod bez dohody, do úzkých.

Theresa May proto v parlamentu promluvila o novém harmonogramu. O brexitu dle dohody by se mělo hlasovat 12. března. Pokud dohoda nebude schválena, mělo by se následující den hlasovat o odchodu bez dohody. Lze předpokládat, že odchod bez dohody parlamentem neprojde a následovalo by tak hlasování o prodloužení lhůty pro brexit. Theresa May mluví o krátkém, jednorázovém prodloužení. To by mohlo znamenat prodloužení do června. Mayová opakuje, že si prodloužení termínu nepřeje.

Číst dále

Co očekáváme nadále a jaké pravděpodobnosti dáváme jednotlivým scénářům?

Pozitivní:

  • 35 % Pravděpodobnost dáváme scénáři, ve kterém se brexit nakonec uskuteční dle dohody v řádném termínu.

  • 25 % Pravděpodobnost: brexit bude odložen o několik měsíců, a nakonec dojde k odchodu podle dohody.

  • 25 % Pravděpodobnost: brexit bude odkládán a nakonec k němu nedojde.

Negativní:

  • 15 % Pravděpodobnost: brexit se uskuteční bez dohody případně dle narychlo vyjednané dohody, která by umožnila zamezit největším škodám (napři. Obchodování dle pravidel WTO).

 

Mezi variantou ne-brexitu a brexitu bez dohody lze samozřejmě nalézt spoustu dalších možností.

Zopakujme: Tvrdý brexit by silně zasáhl pohyb zboží, služeb i pracovních sil. Následoval by prudký pokles HDP (cca 4 % - 8 %) Velké Británie a zpomalení HDP v eurozóně. GBP by oslabila vůči euru. Euro by oslabovalo proti dolaru. Koruna by vůči euru pravděpodobné oslabila (nárůst rizikové averze + nemalé vazby českého průmyslu na Británii – export do VB tvoří 7 % HDP ČR). Tento scénář by byl negativní především pro evropský akciový trh.

Finanční trh dle našeho názoru spíše počítá se tím, že se brexit uskuteční dle dohody a potenciální pozitivní dopad na akciové trhy a euro proti dolaru už je zde tedy spíše malý. Jinými slovy, finanční trh nepočítá s tvrdým brexitem. Pokud dojde k prodlužování termínu, objeví se více spekulací na to, že by k brexitu dojít nemuselo vůbec, což by bylo pozitivní pro akciový trh, euro proti dolaru, korunu proti euru a také libru proti euru.

Z hlediska globální ekonomiky je stále mnohem palčivější otázka obchodních válek.

 
 

Brexit s Michalem Brožkou

hlavním ekonomem CYRRUS

Michal Brožka
Hlavní ekonom CYRRUS
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.