Boeing: Flash analýza výsledků hospodaření za 3Q 2014

23.10.2014 14:02:55

Velmi podobná situace jako při 2Q nastala i při výsledcích za 3Q. Na první pohled lepší čísla kalí několik negativních informací. Navýšení intervalu celoročního zisku na akcii a odhadu volného peněžního toku jsou na pozitivní straně, důvody pro navýšení zisku na akcii a odložené náklady na výrobu letadel 787 Dreamliner jsou naopak na té negativní straně.

Celkově hodnotíme výsledky spíše neutrálně a nepředpokládáme v příštích několika dnech významnou reakci žádným směrem.

Navýšení pásma zisku na akci pro rok 2014 je patrně pro většinu analytiků pozitivním překvapením. Jedno navýšení v průběhu letošního roku totiž již management oznámil, toto je druhé v řadě. Původní cíl by 7,9 – 8,1 USD na akcii, nové očekávané pásmo je 8,1 – 8,3 USD na akcii. Tuto změnu trochu přebíjí fakt, že za tím stojí zlepšení v obranné divizi, která tvoří jen 1/3 tržeb společnosti.

Navýšení celoročního výhledu cash flow z přibližně 7 miliard dolarů na více než 7 miliard dolarů bylo částečně očekáváno, je to tedy jen mírně pozitivní informace pro cenu akcie. Investoři dostali další potvrzení toho, že vcelku velký program odkupu aktiv může bezproblémově probíhat až do roku 2016. Firma by do té doby měla ještě odkoupit akcie za 5,8 mld USD.

Nejvíce negativní zprávou byla informace o odložených nákladech na výrobu letadla 787 Dreamliner. Management v loni zvýšil strop na náklady na výrobu tohoto letadla z 20 na 25 miliard dolarů, což se až do dnešních výsledků zdálo jako splnitelné. Dnes zveřejněný mezičtvrtletní nárůst o 3,9 % na 25,2 miliardy dolarů investory výrazně zklamal. Navíc chyběl komentář, kam se posune nový strop. Této informaci přičítáme dnešní pokles ceny akcie Boeing.

Co se týče objednávek a dodaných letadel, tady Boeing ani neměl čím překvapit. Mnoho čísel reportuje firma už v průběhu čtvrtletí. Divize komerčních letadel dodala zákazníkům letos už 528 letadel, za celý rok by to mělo být 517-725 letadel včetně 110 ztrátových Dreamlinerů. Překvapením nebylo ani navýšení měsíční produkce 737 na 42 ze 37 kusů.

Rekordních úrovní dosáhly objemy objednávek vyjádřené v dolarech. Ty činí v komerční divizi 430 miliard dolarů a v obranné divizi 60 miliard dolarů. To vytěžuje všechny výrobní kapacity firmy na příštích 7 let.

Celá analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář