Bayer: Predikce výsledků hospodaření za 2Q 2015

30.07.2015 13:28:35

Bayer je největším chemicko-farmaceutickým konglomerátem na světě s tržní kapitalizací přes 100 miliard EUR. Největší podíl tržeb mají z farmaceutické divize (40 %). Zbytek je rovnoměrně rozprostřen mezi zemědělskou a průmyslovou chemii.

Review výsledků za 1Q 2015
Výsledky společnosti Bayer za 1Q nijak výrazně nevybočily od tržních odhadů. Pozitivní výhled tržeb na letošní rok byl vykompenzován horšími čísly o prodejích jejich nejprodávanějšího léku Xarelto. Celkově hodnotíme výsledky jako mírně pozitivní, zatímco tržní reakce odpovídá spíše neutrálnímu vyznění čísel.


Preview výsledků za 2Q 2015
Hlavním tahounem ve 2Q by měla být divize Průmyslové chemie, naopak očekávanou brzdou v hospodaření bude divize Zemědělské chemie. Průmyslová chemie by měla těžit zejména z nízkých cen vstupních surovin a rostoucí poptávce po polykarbonátech. Příznivý vývoj se očekává také ve Farmaceutické divizi, která již delší dobu vykazuje rostoucí marže.
Největší téma ale patrně bude divize Zemědělská chemie. Ačkoli management opakovaně upozorňoval, že celý sektor zpomaluje, odhady trhu se velmi různí. V USA totiž klesá osetá plocha kvůli vysokým zásobám a v Kanadě panuje suché počasí. To vše vede k poklesu poptávky po zemědělské chemii, což se projevuje jak v nižších tržbách, tak i nižších maržích. Nepříznivá situace ve 2Q i očekávaný špatný výhled na 2H by mohly vést k negativní revizi výhledu EBITDA této divize na meziročně „flat“ z mírného růstu. To by měl být jeden z faktorů negativní revize celkových čísel.
Očekávaný zisk na akcii by měl být revidován na „mid-high teens“ tempo růstu z „high teens“ i z důvodu probíhajícího prodeje diabetické divize. Ta bude ve 2Q poprvé vyčleněna z provozní činnosti do nepokračujících činností. Dopad na zisk by měl být přibližně -0,13 EUR na akcii.
S těmito odhady už asi většina trhu pracuje. Velkou neznámou je výkonnost Průmyslové chemie, která by mohla vést až k neutralizaci výše zmíněných negativních vlivů. Farmaceutická divize patrně mnoho překvapení nepřinese. Prodeje jejich nejvýznamnějšího léku Xarelto by měly meziročně růst tempem 40 % (stejně jako v 1Q).
Očekáváme, že reakce na akcii by mohla být nadprůměrná v porovnání s obvyklými reakcemi v pásmu +- 4%. Myslíme si, že převáží dobrá výkonnost průmyslové chemie nad negativní výkonnosti zemědělské chemie.

Celá predikce ke stažení ZDE ZDE (383,18 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář