Bayer: Flash analýza výsledků za 1Q/2014

28.04.2014 15:16:12

Bayer reportoval výsledky za 1Q, které předčily očekávání ziskovosti ve všech třech segmentech. Nejen maržemi ale společnost překvapila. Také prodané objemy a tržby za nové léky ospravedlňují poměrně silnou pozitivní reakci akcí Bayer. Podle očekávání nedošlo k úpravě výhledů na letošní rok, i když zveřejněná čísla mohou být pro část trhu indikací, že management k pozitivní revizi sáhne při výsledcích ta 2Q. EBITDA dosáhla 2,74 mld. EUR v porovnání s očekáváním 2,56 mld. EUR, tržby překonaly odhady jen mírně (10,6 mld. EUR vs est 10,5 mld. EUR).

Divize Healthcare dosáhla EBITDA marži 28,5 % v porovnání s očekáváním 28,2 %, zemědělská chemie dosáhla marže 37,8 % oproti očekávání 36,9 %. Nejlépe se vedlo divizi průmyslové chemie (plasty), která hospodařila s marží 13,0 % v porovnání s očekáváním 9,6 %.

Měnový vývoj, který byl jedním z nevíce rizikových faktorů, negativně předčil očekávání managementu, nicméně tento vliv byl více než převážen silnými prodeji, dosaženými cenami a sezónními faktory.

Nejdůležitější a zároveň největší divize Healthcare (léky, péče o tělo) rostla na prodaných objemech meziročně o 8,9 %, proti tomu ale stál 6,9% negativní měnový vliv. Vysoké prodané objemy jsou důsledkem zejména prodejů nově uvedených léků (+100 % YoY) a výkonností na rozvojových trzích. Management i analytici od těchto nových léků (Xarelto, Eylea, Stivarga, Xofigo, Adempas) očekávají budoucí růst a úspěchy firmy, proto je vývoj tržeb tak sledovaný. Relativně vysoká EBITDA marže celé divize (28,5 % vs. oček 28,2 %) byla dosažena i přes to, že management pokračuje v agresivní marketingové politice a drží stále vysoké náklady na výzkum a vývoj. EBITDA tohoto sektoru dosahuje 43 % celkové EBITDY.

Divize zemědělské chemie rostla na objemech o 10,2 %, 7 % ale odebral měnový vývoj. EBITDA marže dosáhla 37,8 % s celkovými tržbami 2,9. mld EUR. Do provozní ziskovosti tedy přispěl tento segment ze 27 %. Pod dobrá čísla se podepsal zejména dřívější začátek zemědělské sezóny v Evropě a silné prodeje v Latinské Americe.

Divize průmyslové chemie dosáhla největšího překvapení jak na maržích, tak na tržbách. Dobré výsledky byly způsobeny zejména vyššími prodanými objemy (+7,6 %), nižšími cenami vstupních materiálů a programem na úsporu nákladů. Proti tomu ale stály měnové ztráty (-3,2 %) a pokles prodejních cen (-2,8 %). Vzhledem ke zlepšující se výkonnosti této divize způsobené lepšícím se makroekonomickým prostředím, avšak se stále velmi nízkou efektivitou a významem pro Bayer, se opět spekuluje, jestli, kdy a za kolik Bayer tento svůj business prodá. Prodej by dával smysl v kontextu předchozích vyjádření managementu, který zaměřuje svoji pozornost na posílení zejména farmaceutického businessu na úkor průmyslové chemie.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde
 

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.