Bayer: Flash analýza výsledků za 1Q/2014

28.04.2014 15:16:12

Bayer reportoval výsledky za 1Q, které předčily očekávání ziskovosti ve všech třech segmentech. Nejen maržemi ale společnost překvapila. Také prodané objemy a tržby za nové léky ospravedlňují poměrně silnou pozitivní reakci akcí Bayer. Podle očekávání nedošlo k úpravě výhledů na letošní rok, i když zveřejněná čísla mohou být pro část trhu indikací, že management k pozitivní revizi sáhne při výsledcích ta 2Q. EBITDA dosáhla 2,74 mld. EUR v porovnání s očekáváním 2,56 mld. EUR, tržby překonaly odhady jen mírně (10,6 mld. EUR vs est 10,5 mld. EUR).

Divize Healthcare dosáhla EBITDA marži 28,5 % v porovnání s očekáváním 28,2 %, zemědělská chemie dosáhla marže 37,8 % oproti očekávání 36,9 %. Nejlépe se vedlo divizi průmyslové chemie (plasty), která hospodařila s marží 13,0 % v porovnání s očekáváním 9,6 %.

Měnový vývoj, který byl jedním z nevíce rizikových faktorů, negativně předčil očekávání managementu, nicméně tento vliv byl více než převážen silnými prodeji, dosaženými cenami a sezónními faktory.

Nejdůležitější a zároveň největší divize Healthcare (léky, péče o tělo) rostla na prodaných objemech meziročně o 8,9 %, proti tomu ale stál 6,9% negativní měnový vliv. Vysoké prodané objemy jsou důsledkem zejména prodejů nově uvedených léků (+100 % YoY) a výkonností na rozvojových trzích. Management i analytici od těchto nových léků (Xarelto, Eylea, Stivarga, Xofigo, Adempas) očekávají budoucí růst a úspěchy firmy, proto je vývoj tržeb tak sledovaný. Relativně vysoká EBITDA marže celé divize (28,5 % vs. oček 28,2 %) byla dosažena i přes to, že management pokračuje v agresivní marketingové politice a drží stále vysoké náklady na výzkum a vývoj. EBITDA tohoto sektoru dosahuje 43 % celkové EBITDY.

Divize zemědělské chemie rostla na objemech o 10,2 %, 7 % ale odebral měnový vývoj. EBITDA marže dosáhla 37,8 % s celkovými tržbami 2,9. mld EUR. Do provozní ziskovosti tedy přispěl tento segment ze 27 %. Pod dobrá čísla se podepsal zejména dřívější začátek zemědělské sezóny v Evropě a silné prodeje v Latinské Americe.

Divize průmyslové chemie dosáhla největšího překvapení jak na maržích, tak na tržbách. Dobré výsledky byly způsobeny zejména vyššími prodanými objemy (+7,6 %), nižšími cenami vstupních materiálů a programem na úsporu nákladů. Proti tomu ale stály měnové ztráty (-3,2 %) a pokles prodejních cen (-2,8 %). Vzhledem ke zlepšující se výkonnosti této divize způsobené lepšícím se makroekonomickým prostředím, avšak se stále velmi nízkou efektivitou a významem pro Bayer, se opět spekuluje, jestli, kdy a za kolik Bayer tento svůj business prodá. Prodej by dával smysl v kontextu předchozích vyjádření managementu, který zaměřuje svoji pozornost na posílení zejména farmaceutického businessu na úkor průmyslové chemie.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde
 

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář