Apple: Flash analýza výsledků hospodaření za 4Q 2014

28.01.2015 20:43:22

Výsledky společnosti Apple za poslední reportované čtvrtletí předčily všechna očekávání a nastolily nové rekordní úrovně nejen na poli prodejů, ale i hospodářských výsledků. Společnost Apple tak svými výsledky za 4Q opět dokázala vzdorovat všem pochybám ohledně levnější konkurence a potvrdila své dominantní postavení na technologickém trhu.

Celkově tak hodnotíme výsledky jako velice pozitivní a to téměř ve všech sférách hospodaření. Velice dobrý dojem dělá Apple i při pronikání na nové trhy – v Číně vůbec poprvé prodal více iPhonů než v USA.

Nejpříjemnější překvapení je rekordní čistý zisk, který přesáhl hodnotu 18 miliard USD. Ten se oproti stejnému kvartálu minulého fiskálního roku zvýšil o téměř 38 %. Touto hodnotou tak společnost Apple překonala historicky nejvyšší rekord kvartálního zisku dosažený v korporátní sféře, který byl dosud držen ruským ropným gigantem Gazprom (16,2 mld. USD v 2011).

Největší pozornost si v tomto kvartále jednoznačně zaslouží rekordní prodeje hlavní vlajkové lodi společnosti Apple – smartphonů iPhone. Těch se prodalo na více než 74 mil. kusů (30 000 za hodinu), což z těchto telefonů dělá nejvíce prodávané technologické zařízení všech dob. Samotný iPhone nejenže pokořil prodeje ostatních telefonů, ale i celá tržní odvětví - ať už se jedná o trh s televizemi nebo tablety. Za takto vysoké prodeje může zejména smlouva z 1Q s největším čínským mobilním operátorem China mobile. V Číně tak vzrostly tržby o 70 %.

Produkt iPhone ovšem není jediným výrobkem, který trhal rekordy. Podobný úspěch zaznamenal i internetový obchod iTunes nebo laptopy Mac, které s 5,5 mil. prodanými kusy dosáhly historicky nejvyšších úrovní.

Jediným mírným zklamáním byl produkt iPad, kterému se tento kvartál příliš nedařilo, a jehož prodeje meziročně poklesly o 18 %. I přesto se ve srovnání se zbytkem odvětví nedá říci, že by byl iPad neúspěšný – stále se jedná o produkt s vysokou marží a dobrými prodeji – příjmy z jeho prodejů činí 12 % z celkových tržeb Applu.

Všechny tyto faktory tak vyšvihly tržby na dosud nevídané úrovně. Ty se dostaly na 74,6 miliard USD, k čemuž dopomohly nejen vysoké prodeje, ale také vyšší zisková marže. Ta dosáhla téměř 40 % (+2 % y/y), což definitivně utnulo veškeré spekulace o tom, že levná konkurence zejména z Číny omezí dominanci Applu na technologickém trhu. Pro Apple se totiž Čína nově stala nejatraktivnějším trhem a to zejména díky zvyšující se kupní síle střední třídy obyvatel. I proto můžeme očekávat, že mnoho skeptických analytiků bude donuceno po tomto kvartále přehodnotit svá investiční doporučení, které už tak má Apple velice příznivé. 

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde
 

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář