Apple: Flash analýza výsledků hospodaření za 2Q 2015

22.07.2015 13:28:58

Málo stačilo k tomu, aby se akcie Apple v obchodování po zavření trhů propadla o 8 %. Čísla za 3Q dopadla na první pohled dobře až na počet prodaných iPhonů. Nic naplat, že vzrostla průměrná prodejní cena a tržby tak dosáhly na očekávání trhu a že CEO Cook. Ve 2Q prodala firma 47,5 milionů kusů, což je o 1,3 milionu méně, než byl tržní konsenzus. Tato informace opět vede investory k úvahám, jestli se Apple skutečně už nenachází na vrcholu produkčního cyklu.

Nižší prodané počty telefonů se projevily i do výhledů tržeb na příští kvartál, které by měly dosáhnout 50 miliard dolarů v porovnání s očekáváním 51,1 miliardy. Vzhledem k tomu, že iPhony tvoří 63 % celkových tržeb, je logické, že to je nejcitlivější téma.
Nenaplnění očekávání v prodejích iPhonů jde téměř výhradně za Čínou, která má v tržbách Apple podíl 26,5 %. Tamní situace je podle managementu obtížná, tržní turbulence na akciových trzích přibrzdily poptávku po nových přístrojích. Tamní prodeje vzrostly „pouze“ o 87 % na 12,5 milionů kusů, zatímco výzkumná firma IDC predikovala 14,5 milionů. Navzdory tomu je CEO Tim Cook velký optimista co se týče čínského trhu. Mnoho kupců na (pro Apple) nejrychlejším trhu jsou prvokupci, což signalizuje, že Apple dokáže konkurovat levným tamním konkurentům. Všechny další pozitivní informace byly ve stánu výše zmíněného.
Zisk na akcii dosáhl 1,85 USD při očekávání 1,81 USD, hrubá marže 39,7 % v porovnání s očekáváním 39,5 % a tržby byly 49,6 miliard při očekávání 49,4 miliard dolarů. Co se týče výhledů na 3Q (fiskální 4Q), tržby by měly být v pásmu 49 – 51 miliardy USD, zatímco tržní očekávání je nastaveno na 51,1 miliard. Marži management čeká v pásmu 38,5 % - 39,5 % při konsenzu 39 %.
Očekávané informace ohledně hodinek Apple Watch nepřišly, Tim Cook bravurně mlžil. Omezil se pouze na konstatování, že prodeje v prvním čtvrtletí překonaly úvodní prodeje jak iPhonu, tak i iPodu. Nicméně prodané kusy ani tržby nelze rozklíčovat. Položka „ostatní“, kam Apple Watch v reportingu spadá, vzrostla oproti 1Q o 952 milionů dolarů. CEO řekl, že příspěvek Apple Watch tvoří více než 100 % tohoto přírůstku. Z těchto informací nelze vydedukovat, jestli konsenzus 3,5 milionů prodaných kusů je blízko nebo daleko od reality.
Silná negativní reakce akcie je důsledkem obrovských očekávání, která obvykle před výsledky investoři mívají. Samotná čísla nedopadla extrémně špatně, ale u Apple mívá i malý „miss“ velký negativní dopad na cenu akcie. Podle našeho názoru je sice negativní reakce odpovídající číslům i prodejích iPhonů, nicméně negativní reakce bude podle našeho názoru krátkodobá.

Celá analýza ke stažení ZDE ZDE (375,66 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář