Výdaje na obranu
Válka i udržování mír jsou čím dál tím dražší, výdaje na obranu jsou na historických maximech a do nejbližších let je z dostupných údajů zřejmý dále rostoucí trend. V roce 2017 výdaje na obranu dosáhly 1739 mld. USD a tvořily tak 2,2 % světového HDP.
Růst z poslední dekády je však patrně pouze drobnou předehrou k tomu, co se v oblasti výdajů na zbrojení chystá. Výdaje na zbrojení byly celosvětově vysoké v době studené války. Pozice USA byla zpochybněna jaderným arsenálem bývalého Sovětského svazu a veřejnost byla přesvědčena, že zbrojit se musí. Po konci studené války, která pro bývalý Sovětský svaz skončila ekonomickým vyčerpáním, zůstaly Spojené státy na pozici velmoci osamocené. Z globálního pohledu nastala po roce 1989 doba klidu a výdaje pozvolna klesaly.
Výdaje na obranu a jejich prognóza pro USA a Čínu

Zdroj: BofA Meril Lynch Global Investment Strategy, Rand Corporation, IMF, SIPRI
Nyní se situace mění, světová dvojka ve zbrojení a jednička v ekonomické síle dle kupní parity Čína v letech 2008 – 2017 svoje výdaje na zbrojení zvýšila o 110 % a na špici ve výdajích v dohledné době podle více odhadů předstihne i USA. Například predikce uveřejněná v roce 2012 v časopise The Economist se Čína stane číslem jedna v 2035. Světová trojka, Saudská Arábie během let 2008 – 2017 zvýšila výdaje o 34 %.
Spojené státy za stejné období výdaje o 14 % snížily. Jak si USA uvědomují, že ani jedna ze zmíněných asijských zemí není demokracie a že je potřeba výrazně zvýšit velikost letectva, očekávají se proto zásadní změny. Po relativně stabilních letech 2012-2016 tak přichází dle prognóz pokračování dlouhodobého růstového trendu.
Světové výdaje na obranu (v mld. dolarů)

Zdroj: Trends in World Military Expenditure (SIPRI Fact Sheet, květen 2018)
Prognózy
V roce 2018 se očekává růst příjmu zbrojařských firem o 3,6 %. Analytická společnost Deloitte očekává v letech 2018-2022 průměrný roční růst sektoru 3 %. Najdou se však i věší optimisté, Alessandro Profumo, CEO společnosti Leonardo, vidí růst leteckého a obraného sektoru na příštích 5 let průměrně přibližně 6 % ročně. Jako další podstatná čísla lze uvést, že na rok 2018 plánuje Čína zvýšit výdaje o 8,1 %, což je nejvyšší nárůst za poslední tři roky, a po období snižování začaly výdaje na obranu zvyšovat i Spojené sáty. V roce 2018 bylo či je plánováno dvojnásobně fúzí a akvizicí oproti 2017, v roce 2019 se očekává fúzí méně, zato je možné očekávat více joint venture, zejména na kapitálově náročnější projekty. Již zmíněná skutečnost, že Čína stejně jako Saudská Arábie nejsou demokratické režimy, je jeden z hlavních důvodů se domnívat, že výdaje na obranu ve světě porostou i následující dekády.