I v poslední výsledkové sezóně rostly zisky poměrně slušným tempem. Valuace by se tedy měly přiblížit svým průměrným hodnotám. V případě evropských i amerických indexů se stále nacházíme na jedněch z nejnižších úrovní od roku 2016. Pro takové vyklesání neexistuje fundamentální důvod. Např. sektor evropských bank se obchoduje na nejnižších násobcích zisku od konce roku 2011. Tehdy zuřila na trzích evropská dluhová krize. Banky se nyní nachází v mnohem lepší kondici – jsou lépe kapitálově vybavené a generují vyšší ziskovost.
Domníváme se, že se valuace postupně normalizují a více se přiblíží svým dlouhodobým průměrům.
Férová valuace CYRRUS:
- S&P 500 - P/E2019 17,5x - krátkodobý potenciál indexu S&P 500 +6,6 %
- EUROSTOXX 50 - P/E2019 13,5x - krátkodobý potenciál indexu EUROSTOXX 50 +7,1 %
Výsledková sezóna
- Slušné tempo růstu, do 3Q čísel má však daleko
- V další sezóně se očekává nižší dynamika (kvůli vyšší srovnávací bázi)
- Nedá se říct, že by došlo k plošné materializaci hlavních rizik
Jde o poslední kvartál, ve kterém meziroční srovnání ovlivní daňová reforma prezidenta Trumpa. Výsledky již reportovalo 387 firem z indexu S&P 500. Zisky meziročně expandovaly tempem 14,2 %. V průměru tak americké společnosti překonaly odhady analytiků o 3,3 %. Přestože jde o atraktivní úroveň, zdaleka se zisky v tomto kvartálu nepřibližují 3Q, kdy vykázaly úctyhodné tempo růstu o 26 %. Zisky za celý rok 2018 se meziročně zvýšily o 22 %.
Na začátku pozitivně překvapily banky. Ty sice dle očekávání reportovaly slabé výnosy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami (FICC), celkové zisky však zůstaly na slušných úrovních. Dobře se dařilo zejména obchodování s akciemi a investičnímu bankovnictví. Investoři si rychle uvědomili, že prosincový propad bankovních titulů nebyl fundamentálně ospravedlnitelný a na reporty zisků tak akcie amerických finančních domů reagovaly výrazným posílením.
Někteří technologičtí giganti překvapili pozitivně, jiní naopak trhy zklamali. Např. Apple reportoval již v lednu profit warning způsobený citelným zpomalením v Číně. Tamní prodeje iPhone se meziročně zmenšily o 23 %. Samotné zveřejnění výsledků se na trzích setkalo s poměrně pozitivním přijetím. Velmi dobrá čísla reportovala společnost Facebook, která dokázala, že navzdory obavám z dopadů nové regulace umí generovat peníze.
Obecně investoři bedlivě sledovali, jak se firmám dařilo na čínském trhu. Fakt, že zpomalování největší asijské ekonomiky, nemusí být až tak vážné, jak se mnozí obávají, potvrdili evropští producenti luxusního zboží, kteří reportovali dobrá čísla z Číny.
V další výsledkové sezóně v USA trh počítá s významným zpomalením. Takový scénář je poměrně logický – výsledky z roku 2018 v sobě již zahrnují pozitivní dopad daňové reformy. Srovnávací báze se zvýšila. Na druhou stranu se nedá tvrdit, že by se plošně materializoval vliv některého z obávaných rizik: jako např. zpomalování Číny, obchodní války nebo vyšší sazby ve Spojených státech.
Růst zisků a tržeb v rámci indexu S&P 500, včetně rozpadu po sektorech
Zelená = růst zisků červená = pokles zisků

Zdroj: Bloomberg, CYRRUS, a. s.
USA: makro, Trump, volatilita, obchodní války
- Velmi dobrá makrodata z USA – zejména trh práce
- Rekordně dlouhé uzavření vládních institucí by mělo snížit růst HDP o 0,2procentního bodu
- Nižší volatilita znamená vyšší poptávku po akcií ze strany fondů
- Deeskalace obchodních válek – minimálně odklad cel
Přicházející makrodata signalizují, že se americká ekonomika stále nachází v dobré kondici. Za nejzářnější příklad můžeme považovat pracovní trh. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v lednu spadly těsně pod úroveň 200 000, což představuje nejnižší úroveň za posledních téměř 50 let. Slušně si stojí i průmyslová produkce nebo PMI.
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti: Vývoj za posledních 50 let

zdroj: Bloomberg.com
Americký prezident Donald Trump nakonec podlehl tlaku a s největší pravděpodobností schválí federální rozpočet, přesto že nevyčlení $5,7 mld. na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Na zeď kongres uvolní zhruba třetinovou částku. Uzavření vládních institucí se nicméně na růstu amerického HDP v 1Q19 podepíše. Podle posledních odhadů by měl být růst asi o 0,2 procentního bodu nižší. Tento pokles dynamiky však nepředstavuje důvod k obavám. Došlo k němu na základě jednorázové události – tj. nikoliv na základě fundamentálního zhoršení americké ekonomiky.
Mezi pozitivní dopady holubičího obratu Fedu patří i pokles volatility. VIX se nyní nachází na úrovních okolo 15 bodů, přitom v prosinci vystřelil až na 35 bodů. Nižší úroveň volatility ovlivňuje poptávku po akciích ze strany institucionálních hráčů. Některé typy fondů udržují limity na volatilitu portfolia. Pokud volatilita akcií klesá, mohou tak navyšovat svou expozici vůči akciím. Díky poklesu volatility navýšily fondy jen v lednu svou expozici vůči americkým akciím o 45 mld. USD. Pokud by volatilita zůstala na aktuálních úrovních po většinu letošního roku, mohly by institucionální investoři navýšit svou akciovou expozici až o 200 mld. USD. To už představuje poměrně významný zdroj poptávky.
Obchodní spor mezi USA a Čínou by se měl uklidnit. Spory obou zemí přetrvají, nicméně věříme, že by se konflikt mohl posunout ze své horké fáze do jakési „studené obchodní války“, která by již na bezprostřední nálady na trhu neměla až tak významný vliv. Trump již nyní avizoval, že je ochoten odložit deadline pro uvalení vyšších celních sazeb o další 2 měsíce.
Evropa
- Slabší makro
- Výrazně zpomaluje Itálie
- Vzhledem k holubičímu obratu centrálních bank však vysoké výnosy dluhopisů nehrozí
- Dlouhodobě preferujeme americké akcie
Od začátku roku makrodata z Evropy ostře kontrastují s pozitivními čísly z USA. Rozruch vyvolala horší průmyslová produkce, PMI či sentiment indikátory. Německo rovněž reportovalo horší úrovně některých makročísel. Nejvyšší obavy vyvolala Evropská komise, která výrazně srazila odhad růstu HDP eurozóny.
V případě Itálie dokonce snížila odhad HDP na pouhé 0,2 % z původních 1,2 %. Při takto nízkém tempu růstu by se rozpočtový deficit mohl dostat nad dohodnutá 2 %. To se okamžitě promítlo do výnosů italských státních dluhopisů, které opět poskočily ke 3 %. Na druhou stranu však Itálie a jiné země evropské periferie zaznamenaly značný zájem investorů o aukce vládních bondů. Úspěch aukcí vedl k opětovnému návratu výnosů desetiletých italských vládních dluhopisů na přijatelnější úrovně. Lze tedy konstatovat, že při dalším úspěšném průběhu aukcí, nehrozí Itálii akutní fiskální krize.
Vývoj výnosů desetiletých italských vládních dluhopisů za poslední rok

Zdroj: Bloomberg, CYRRUS, a. s.