Aktuální situace na akciových trzích

Aktuální situace na akciových trzích

Aktualizováno 22. 11. 2018

Volatilita na akciových trzích má několik důvodů, jejichž řešení je však v zájmu všech stran. K dlouhodobým tématům, jakými jsou Brexit a obchodní války,  přibyla některá další, například nepřízeň investorů vůči technologickým titulům. I když ne všichni lídři se chtějí navenek dohodnout, za zavřenými dveřmi je nejspíše situace jiná a silnými prohlášeními chtějí Trump a spol. spíše posílit svou začáteční vyjednávací pozici.

Číst dále

Názor CYRRUS na dění na akciových trzích k 22. 11. 2018

Negativa

 • Od konce října ztratil americký akciový index S&P 500 2,3 %, v úvodu měsíce přidával, za posledních 14 dní však odepsal přes 6 %
 • Stoxx Europe 600 poklesl za stejné období o 2,4 %, za poslední týden dosáhla výkonnost -3,8 %
 • Na trhu je patrná nepřízeň investorů vůči technologickým akciím – kapitalizace pěti největších technologických gigantů poklesla ve srovnání s letošními maximy o 1 bilion USD
 • Přetrvávající nejistota se projevuje i klesajícími výnosy amerických vládních dluhopisů – investoři opouští akcie a kupují dluhopisy

Pozitiva

 • Výsledková sezóna za 3Q se ukázala jako velmi úspěšná, i ta následující s sebou pravděpodobně přinese výrazný růst zisků
 • Na aktuálních úrovních jsou akcie zajímavě oceněny – prostor pro zhodnocení
 • Očekávané jednání prezidenta Trumpa s jeho příštím protějškem by mohlo pomoci zmírnit napětí v mezinárodním obchodě
 • Podle posledních zpráv by Fed nemusel zvyšovat sazby až tak agresivním tempem
P/Ee 2018 Nyní Dlouhodobý průměr Tříletá maxima Komentář
S&P 500 16,2× 16,5× 20,1× Levnější než dlouhodobý průměr
EUROSTOX 50 13,1× 14,1× 16,0× Levnější než dlouhodobý průměr

 

Férová valuace CYRRUS:

 • S&P 500  - P/E2019 17,6x - krátkodobý potenciál indexu S&P 500 8,6 %
 • EUROSTOXX 50 - P/E2019 14,1x - krátkodobý potenciál indexu EUROSTOXX 50 7,6 %

Aktuální obchodování: S&P 500

 • Zhodnocení kalkulováno za poslední 14 dní
 • Na výkonnosti jednotlivých sektorů opět patrný návrat nervozity
 • V rámci S&P 500 nejvíce zasažen sektor technologií (9,1 %), v rámci Stoxx Europe 600 vykázaly nejhorší výkonnost těžaři (-7,6 %)
 • Technologické firmy ztrácely i na druhé straně Atlantiku (-7,1 %)
 • Technologie obecně trpí pod přetrvávající averzí k riziku, k jejich špatné výkonnosti přispívá i nejistota kolem obchodních válek
 • Čína představuje pro technologické firmy důležité odbytiště i místo, kde zhotovují své výrobky s nižšími náklady
 • Oživení v rámci odvětví by mohla zahájit deeskalace obchodních válek
 • Dobře se dařilo defenzivním sektorům – v USA hlavně nemovitostem (-0,2 %), v Evropě se dokonce do kladného teritoria dostala výkonnost sektoru zboží nezbytné spotřeby, např. potravináři, (+0,1 %)

Vývoj indexu S&P 500 k 22. 11. 2018

Zdroj: Bloomberg, CYRRUS, a. s.

Americké vládní bondy

 • Výnosy poklesly na 3,06 %, pokles napříč splatnostmi
 • Značí, že investoři zůstávají opatrní
 • Pozitivní pro akciové trhy – nižší výnosy dluhopisů je činí méně atraktivní

Pokles výnosů značí, že se investoři zbavují akcií a kupují bezpečnější dluhopisy.

Valuace akciových trhů

Valuace akciových trhů (S&P 500 a EUROSTOXX 50)

Valuace akciových trhů

Zdroj: Bloomberg, CYRRUS, a. s.

Vzhledem k rychlému růstu zisků firem a aktuální fázi ekonomického cyklu není ocenění amerických akcií pod dlouhodobými průměry opodstatněné. P/E S&P 500 i Stoxx Europe 600 se stále nachází výrazně pod letošními průměry. V případě S&P 500 se nacházíme na nejnižších úrovních od roku 2016. Domníváme se, že se vyšší korporátní zisky promítnou do opětovného nárůstu hodnot ukazatele P/E amerických i evropských indexů.

Výsledková sezóna

Do korporátních zisků ve Spojených státech se stále promítá daňová reforma. Výsledky reportovalo už 97 % firem z hlavního amerického indexu S&P 500. Zisky vykázaly velmi slušné meziroční tempo růstu ve výši 26,1 %. V průměru tak americké společnosti překonaly odhady analytiků o 6,6 %. Aktuální výsledková sezóna překonává 25% růst zisků z předchozího kvartálu. I další výsledková sezóna by měla přinést výrazně dvouciferný růst.

I přesto, že je probíhající výsledková sezóna velmi úspěšná, hledají investoři slabá místa. Příkladem může být společnost Caterpillar, která reportovala zisk i tržby nad odhady, nicméně poprvé po 6 kvartálech nezvýšila výhled. Kromě toho management firmy zmínil, že bude muset navýšit ceny produkce o 1-4 %, kvůli rostoucím cenám vstupů. To značí, že se Trumpova cla začínají materializovat.

Právě na hmatatelný dopad Trumpových obchodních bariér jsou investoři velmi citliví. Proto se v jejich nemilosti ocitl sektor polovodičů, který vykazuje značnou závislost jak na čínské poptávce, tak na tamních cenách vstupů. Dalším případem může být Apple, který reportoval výsledky nad odhady, investory však znepokojil fakt, že firma přestane zveřejňovat jednotkové ceny prodaných iPhone.

S návratem pozitivního sentimentu na trhy však začínají investoři brát úspěšnou výsledkovou sezónu v potaz. Často je opomíjen fakt, že významně rostou i celkové tržby amerických společností: ty se meziročně zvětšily o 8,0 %, což značí slušné tempo růstu. Firemní výsledky tedy netáhnou nahoru pouze nižší daně, ale i schopnost amerických korporací rozvíjet nový byznys či přenášet na klienty vyšší ceny.

Růst zisků a tržeb v rámci indexu S&P 500, včetně rozpadu po sektorech

Zelená = růst zisků červená = pokles zisků

vývoj zisků jednotlivých sektorů s&p 500

Zdroj: Bloomberg, CYRRUS, a. s.

Evropa

 • Smířlivější rétorika ze strany představitelů italské vlády
 • Situace by se mohla uklidnit
 • Rating vládních bondů v dohledné době zůstane v investičním stupni

Kritickým faktorem zůstává refinancování italského vládního dluhu. Itálie v příštím roce potřebuje refinancovat €260 mld. splatných dluhopisů. Vzhledem k určitým výpadkům kupujících – své nákupy omezí ECB, rovněž zahraniční hráči se z trhu italských vládních bondů stahují – bude muset italská vláda najít náhradu. Salvini navrhl daňově zvýhodnit nákupy retailových investorů. První aukce však zatím nenaznačují, že by měli drobní investoři měli o italské vládní papíry přehnaný zájem.

Nicméně výnos italských vládních dluhopisů se nyní nachází pod úrovní 3,5 %. V následujících měsících by nemělo dojít ke snížení ratingu, takže neočekáváme masivní úprk investorů z tohoto trhu. Úroveň 3,5 % nemůžeme považovat za katastrofickou, v dobách vrcholící dluhové krize výnos dosahoval 7,3 %.

Nedomníváme se, že by aktuální schodek italského rozpočtu mohl výrazněji ohrozit stav tamních veřejných financí. Další důležitou zprávou je skutečnost, že se italská nákaza nešíří do ostatních zemí evropské periferie, což se zatím neděje.

Obchodní války

 • Aktuálně se hovoří o tom, že by mohlo dojít k určitému uklidnění
 • Očekává se, že by americký a čínský prezident mohli přijít s dohodou
 • Nicméně k úplnému usmíření zbývá ještě dlouhá cesta

Na summitu G20 v Argentině by mohli prezidenti dvou největších světových ekonomik nalézt společnou řeč a učinit první krok k deeskalaci obchodních válek. Příkladem by mohlo být ponechání sazby cel na současné úrovni 10 % místo plánovaného zvýšení na 25 %.

Na druhou stranu nelze očekávat, že by se příští týden vyřešily všechny problémy ve vztazích mezi USA a Čínou. USA sepsaly seznam požadavků, které by Čína měla splnit, aby došlo k narovnání vztahů mezi oběma zeměmi. Nyní je víceméně jisté, že v tomto směru nedojde k rychlému a zásadními obratu. Nicméně personální složení doprovodu prezidenta Trumpa (někteří proti-čínští jestřábi se účastnit nebudou) signalizuje, že americká vláda hledá cestu, jak s představiteli největší asijské ekonomiky opět usednout k jednacímu stolu.

Pokud by summit přinesl ovoce v podobě alespoň náznaku dohody – např. jako Trump-Juncker v červenci – reagovaly by akciové trhy růstem. Dohoda by pomohla zejména sektorům zasaženým obchodními válkami, jako jsou polovodiče nebo těžaři.

Důležitá upozornění: Dokument byl zpracován společností CYRRUS, a.s., obchodníkem s cennými papíry, se sídlem Brno, Veveří 111 (dále jen „společnost“). Společnost je členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. a Frankfurt Stock Exchange (FWB) – Deutsche Börse. Společnost podléhá regulaci a dohledu České národní banky. Dokument je určen pouze pro reklamní účely a nebyl vytvořen za účelem komplexního průvodce investicemi. Poskytuje pouze krátký přehled o jednom z investičních produktů v současné nabídce. Dokument nenahrazuje odborné poradenství k finančním nástrojům v něm uvedeným, ani nenahrazuje komplexní poučení o rizicích. Dokument je určen výhradně pro počáteční informační účely a společnost důrazně doporučuje investorům podstoupit investiční a/nebo právní a/nebo daňové poradenství před tím, než učiní investiční rozhodnutí. Informace obsažené v tomto dokumentu nelze považovat za radu k jednotlivé investici, ani za daňovou nebo právní radu. Pokud se v dokumentu hovoří o jakémkoliv výnosu, je vždy třeba vycházet ze zásady, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, že jakákoliv investice v sobě zahrnuje riziko kolísání hodnoty a změny směnných kursů a že návratnost původně investovaných prostředků ani výše zisku není, pokud v textu dokumentu není uvedeno jinak, zaručena. Investoři mohou získat při prodeji uvedeného investičního nástroje před datem splatnosti nebo při splacení investičního nástroje částku nižší než částku investovanou. Potenciální ztráta je omezena na původně investovanou částku. Informace jsou založeny na hrubé výkonnosti před zdaněním. Tento dokument obsahuje příklady vytvořené na základě analýzy scénářů vývoje podkladových instrumentů. Očekávání a predikce analytiků a stratégů nejsou spolehlivým indikátorem budoucího vývoje tržního kurzu dotčených investičních nástrojů. Příklady jsou založeny pouze na hypotetických předpokladech a neumožňují jakýkoli závěr o budoucím vývoji ceny investičního nástroje. Zdanění je závislé na osobních poměrech každého investora a podléhá zákonným předpisům a dohledu příslušných úřadů. Tento dokument byl připraven s náležitou a patřičnou pečlivostí a pozorností, společnost však neposkytuje garance či ujištění, ať výslovné nebo předpokládané, o jeho přesnosti, správnosti, aktuálnosti nebo úplnosti. Z informací v tomto dokumentu není možné odvozovat žádná práva ani povinnosti. Informace o společnosti a podrobné informace o pobídkách a střetech zájmů naleznete na www.cyrrus.cz v sekci O nás. Tiskové chyby vyhrazeny. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost zakazuje zveřejnění a šíření dokumentu bez jejího písemného souhlasu. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění dokumentu třetími osobami.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.