Rok 2011 byl pro investory bezpochyby nejobtížnějším od krizového roku 2008. Akciový býčí trh, který začal v březnu 2009, po dvou a půl letech tvrdě narazil na zeď jménem "dlouhodobě nezodpovědná fiskální politika (nejen) v zemích eurozóny." Investoři jsou oprávněně nervózní z dalšího vývoje v Evropě, a přestože zbytku světa se zdaleka nedaří špatně, rizikové přirážky na akciovém trhu dosahují mnohem vyšších úrovní, než tomu bylo v obdobných periodách nejistoty v minulosti.
Investoři prožívají schizofrenní situaci: na jedné straně vědí, že valuace akcií je ve srovnání s očekávanými zisky velmi nízko, na straně druhé lze nejistoty nadcházejícího roku přirovnat ke slepeckým brýlím. A není divu, že s takovými černými skly na očích je každý krok mimo bezpečí domova (tj. držení hotovosti, US či GER státních dluhopisů atd.) riskantnější než jindy. Ale zároveň tak lákavý – vždyť pokud nedojde k realizaci pochmurných scénářů dalšího vývoje v eurozóně (EZ), je potenciál růstu trhu skrze nižší rizikové přirážky mimořádně vysoký.
Dluhová krize v Evropě, která nepochybně s rokem 2011 ani zdaleka nekončí, působí jako kouřová clona zakrývající výše zmíněný růstový potenciál trhů. Pokud se podíváme na valuaci akcií v roce 2011, potom pokles nebyl v žádném případě důsledkem zhoršených očekávání firemních zisků, právě naopak. Zatímco na začátku 2011 stratégové bank očekávali, že firmy z amerického indexu S&P 500 vytvoří zisk na akcii 92 USD, na konci roku už to bylo 97 USD (historický rekord), v roce 2012 se přitom čeká další růst na 102 USD. Index S&P 500 se tak na konci roku 2011 obchodoval na úrovni 12,3x očekávaný zisk 2012 vs. historický průměr 14,5x (tj. s 15% diskontem).
Je jasné, že uvedený diskont do určité míry odráží nejistoty, kterým trh čelí, je však podle nás zároveň šancí na velmi slušný růst akciových trhů v případě, že ve druhé části roku klesne nejistota ohledně situace v Evropě či globálního ekonomického růstu. Jinými slovy, akcie mohou v letošním roce růst jednak díky očekávanému růstu zisků na akcii (EPS) a jako bonus navíc i díky případnému snížení rizikových prémií (tj. díky snížení diskontu ocenění vůči historickým průměrům). Naše analýza ukazuje, že US index S&P 500 má letos 14% růstový potenciál, obdobného růstu by mohl dosáhnout i index PX (podrobněji na stranách 9-10).
Celý akciový výhled na rok 2012 ke stažení zde.