Adidas: Predikce výsledků hospodaření za 3Q/2014

03.11.2014 7:55:05

Adidas zveřejnil své hospodářské výsledky za 2Q zhruba o týden dříve, než bylo původně očekáváno. Takovýto krok je v drtivé většině případu spojen s negativní zprávou v podobě snížení výhledu budoucího vývoje hospodaření. A přesně to se stalo i tentokrát. Vedení společnosti nově očekává dosažení celoročního čistého zisku v objemu 650 mil. EUR, což znamená citelnou redukci oproti původnímu pásmu 830-930 mil. EUR. Zároveň byl zcela zrušen výhled na příští rok, v rámci něhož mělo být dosaženo 17 mld. EUR na výnosech při 11% marži provozních zisků. 

Příčinou těchto negativních zpráv, na které akcie reagovaly až 16% propadem, je nepříznivý vývoj prodejů golfových potřeb v Severní Americe a zhoršená situace na trzích zemí bývalého Sovětského svazu. Tyto trhy přitom generovaly více než 13 % veškerých výnosů společnosti při nadprůměrně vysokých maržích.

Predikce výsledů za 3Q 2014

Tak razantní snížení celoročního výhledu během druhého pololetí, navíc u společnosti velikosti Adidas, je opravdu výjimečné. Management přitom ještě několik týdnů před tímto oznámením ujišťoval investorskou veřejnost, že výsledky budou naopak mimořádně silné. Není tak divu, že se záhy ozvalo mnoho akcionářů, mezi nimiž byly i velké investiční fondy, volajících po změnách ve firmě, a to i těch personálních.

Nedlouho poté byl představen program zpětného odkupu akcií Adidas v celkovém objemu 1,5 mld. EUR, což cenu akcií stabilizovalo v pásmu od 55 - 60 EUR. Začíná se navíc spekulovat o odprodeji problémové divize Reebok investičním fondům z Abu Dhabi či Hong Kongu, což by mělo firemní pokladně přinést až 2 mld. EUR.

Za samotné 3Q by mělo být dosaženo 3,4% y/y růstu výnosů na 4 mld. EUR. Třetí kvartál je z pohledu prodejů tradičně nejsilnějším obdobím v rámci celého roku. Jeho výsledek tak do značné míry napoví, jestli se budou celoroční čísla pohybovat na horní či spíše dolní hranici managementem vytyčeného výhledu. Tržní konsensus počítá s poměrně rapidním mezikvartálním zvýšením ziskovosti, což dle našeho názoru představuje hrozbu možného negativního překvapení. Fundamenty, které stály za jejich snížením ve 2Q se totiž příliš nezměnily.

Předpokládáme však, že samotným výsledkům za 3Q nebude věnována příliš velká pozornost. Investoři se budou soustředit hlavně na komentář managementu k současnému dění ve firmě. Otazníky se stále vznášejí nad případným odprodejem Reeboku, stanovením výhledu na příští rok či možnému vstupu nových investorů do společnosti. 

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (492,66 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář