AAA Auto - Predikce výsledků za 2Q2011

18.08.2011 13:39:16

Předběžné výsledky za druhý kvartál, které společnost vydala nečekaně 9. srpna, již odhalily mnohé z průběhu hospodaření v sezóně končícího jara a blížícího se léta. Neobvykle silné prodeje z prvního kvartálu nasadily celé skupině vysokou laťku (11.052 vozů). Tu se i přesto podařilo překonat o 1,2% a konečné prodeje 11.188 vozů tak znamenaly nejlepší druhý kvartál od roku 2008.

Ve výjimečně silném prvním kvartále byl narušen poměr mezi tržbami z vozů a finančních služeb neobvykle silnou poptávkou. Podle našeho názoru se rozložení ve 2Q vrátilo na směrnici trendu posledních kvartálů a je to jeden z faktorů, který pozitivně zapůsobil na marže (hrubá zisková marže dle předběžných výsledků ve 2Q 24,2% odpovídá navýšení od 1Q, kdy byla 22,5%). Druhým neméně významným faktorem byla podle našeho názoru odhodlanost marže po prvním kvartále navýšit a snaha udržet si výše i cenu prodávaných vozů.
 
Předpokládáme tedy, že i ve druhém kvartále rostla průměrná cena vozidel (o 1,9% QoQ na 5063 EUR). Jednak je to z důvodu udržení marží, jednak trvá zvýšený zájem o dražší vozy s lepší výbavou. O tomto trendu informovala také sama společnost v průběhu druhého kvartálu. Dynamika růstu prodejů měla na tomto jevu již patrně menší vliv.
 
Na úrovni nákladů předpokládáme částečnou korekci v poměru ostatních nákladů k tržbám po výjimečném prvním čtvrtletí, kdy tyto náklady tvořily 6,0% tržeb, zatímco v roce 2010 se toto číslo pohybovalo těsně pod hranicí 8,0%. Výjimečně nízké náklady byly způsobeny vysokou poptávkou a menší potřebou financovat nadstandardní služby či výbavu. Zvyšujeme proto náš odhad do 2Q na 6,5%. Dále vyšší počet zaměstnanců v 1Q (prakticky skokově o 224 QoQ) podle nás nebylo možné (ani nezbytně nutné) do 2Q radikálně snižovat. Počítáme také s vyššími náklady na zaměstnance díky dobrým prodejům a možným motivačním odměnám.
 
V rámci zveřejnění hospodářských výsledků již patrně nebudou zmíněna překvapující fakta, skupina by však podle našeho názoru po  skvělých prodejích za 7M2011 (+16,8% YoY) mohla přistoupit ke zvýšení výhledu růstu prodejů v tomto roce ze současných 5%.

Predikce výsledků v kompletním znění ke stažení zde. (98,64 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář