AAA Auto: obnoveno doporučení na stupni "koupit"

29.11.2010 7:56:44

Trh s automobily se po krizi v letech 2008 a 2009 postupně stabilizuje. I když nyní spotřebitelé využívají slev u nových vozů, dá se očekávat návrat k dlouhodobému poměru, kdy je nákup ojetin častější. V České republice je navíc stále velmi početná skupina aut z devadesátých let a mnohá svým stářím převyšují průměrné stáří vozidel v ČR. Očekáváme proto zvyšující se tlak na obměnu za mladší auta, což by se mělo projevit i na trhu ojetin v ČR.

V roce 2008 skupina z důvodu krize ukončila provozy v Rumunsku, Maďarsku a Polsku. Ztráta z ukončených provozů se nejvíce projevila v roce 2008 a 2009, nyní s postupným odprodáváním nemovitostí klesá. Expanzi AAA Auto mimo český a slovenský trh v následujících letech neočekáváme, nicméně společnost teď monitoruje případný vstup do Ruska. V tomto roce začala skupina provozovat pojízdné výkupny vozidel, čímž se přibližuje zákazníkům. Rozšiřování poboček v ČR nebo SR je možné prostřednictvím nízkonákladových malých bazarů (tzv. Baby-bazary).

Skupina v roce 2010 navyšuje kvartální tržby i hrubý zisk (i v meziročním srovnání), a to i přes nižší počet prodaných vozů v prvním a druhém kvartále. Je to možné díky třem faktorům. V meziročním srovnání vzrostly prodejní ceny, ve třetím kvartále jde dokonce vidět zvýšený (obnovující se) zájem o dražší vozy. Dále skupina radikálně snížila náklady, především personální. Třetím faktorem je důraz na zvyšování podílů příjmů ze zprostředkování finančních služeb spojených s nákupem vozu, což se pozitivně projevuje na ziskovosti skupiny.

To je i příčinou vyšších marží. Za 9M tohoto roku je hrubá marže 25%, čistá 2,3%. Za celý rok 2010 je pak podle našeho předpokladu dosažitelná úroveň všech marží nad úrovní roku 2009, což by potvrdilo nadále růstový trend. Díky zmíněným důvodům společnost dosahuje v porovnání s minulým rokem lepšího čistého zisku za všechny jednotlivé kvartály, za devět měsíců tohoto roku je čistý zisk v porovnání se stejným obdobím loni více než dvojnásobný (3,38 mil. EUR). Překonání na čistém zisku očekáváme i pro čtvrtý kvartál tohoto roku (2009: ztráta 218 tis. EUR).

Na základě ocenění modelem DCF stanovujeme pro akcie společnosti AAA Auto roční cílovou cenu 28,1 Kč. Vzhledem k  49% prémii oproti závěrečnému kurzu dne 26.11.2010 stanovujeme pro tyto akcie obnovené investiční doporučení „koupit".

Plné znění analýzy ke stažení zde. zde. (234,05 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.