AAA Auto: flash analýza výsledků za 1Q2012

21.05.2012 15:22:52

Společnost AAA Auto vydala překvapivě své výsledky za uplynulý kvartál již dnes namísto 30. května, jak doposud uváděla. Jelikož společnost tradičně před samotným reportem hospodářských výsledků oznamuje objem prodaných vozů za dotyčný kvartál, bylo jasné, že opět půjde o velmi úspěšné tři měsíce. Společnosti se za toto období podařilo prodat 12 175 vozů, meziroční zvýšení o 10,2 %. Dosažené tržby překonaly naše očekávání kvůli vyšší než predikované průměrné prodejní ceně ojetého vozu. Realizovaná prodejní cena se meziročně zvýšila o 5,8 % na 5 258 EUR. V našem odhadu jsme předpokládali jen 3,6% nárůst na 5 150 EUR.

Hrubá marže se meziročně zvýšila o 3,7 p.b. na 26,2 %. Výrazný vliv na posílení marží má pokračování trendu rostoucí ochoty spotřebitelů k využívání financování koupě vozu právě prostřednictvím AAA Auto. Finanční penetrace se zvýšila z 38,3 % v loňském roce na 50,4 %. Každý druhý vůz je tedy prodáván s využitím leasingu či úvěru.

K negativnímu vývoji došlo v provozních nákladech. Kvůli zvýšeným investicím spojeným s otevřením nových poboček a stále zápornému příspěvku ruské pobočky byl jejich nárůst rychlejší, než jsme očekávali. Jelikož se jedná spíše o krátkodobý vliv, nepřikládáme tomu velkou váhu. Dle vyjádření společnosti by totiž měly aktivity v Rusku přispívat k růstu čistého zisku již v červnu tohoto roku.

Zejména tak vyšší než očekávané personální náklady (tvoří více než 50 % z celkových provozních nákladů) přispěly k nižší než námi očekávané EBITDA. Ta se nicméně meziročně zvýšila o 77 % na 5,1 mil. EUR. Úrokové náklady se meziročně snížily o 13 % na 0,42 mil. EUR kvůli nižšímu objemu dluhu společnosti.

I když se v porovnání s historicky nejúspěšnějším 4Q2011 jedná o mírně horší výsledky, stále jde o velmi silná čísla. Podle prodejů za duben (4 479 vozů, +17,1 % YoY) poptávka po ojetých vozech neoslabuje. Předpokládáme také, že bude i nadále trvat velký zájem zákazníků o finanční služby společnosti a tedy, že nadále poroste jejich penetrace. Hlavním tahounem růstu tržeb se však stane činnost na ruském trhu.

Kompletní flash analýza k výsledkům AAA Auto za 1Q2012 ke stažení zde. zde. (525,18 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář