AAA Auto: flash analýza výsledků za 1Q2011

27.05.2011 8:03:46

Zveřejněné výsledky předčily naše očekávání pouze na úrovni tržeb. Vyšších čísel zde skupina dosáhla díky pokračujícímu růstu prodejních cen v 1Q. Vysoká poptávka však paradoxně srazila hrubé ziskové marže společnosti na 22,5% z loňských 25,4% (očekávali jsme mírný růst na 25,7%). Neproporcionální růst nákladů na pořizovaná auta (vzhledem k tržbám) si vysvětlujeme potřebou doplnit v relativně krátkém časovém horizontu vozy k nasycení poptávky, což mohlo pořizovací ceny táhnout vzhůru. Nečekáme však, že by tento trend měl pokračovat i v budoucnu a nižší hrubé marže hodnotíme jako přechodné.

  • Na provozní úrovni nás pozitivně překvapil nižší růst ostatních nákladů (16,2%, oček. 39,9%), prostředky se v 1Q přelily do personálních nákladů díky podstatně vyššímu počtu zaměstnanců (1496 oproti 1272 ve 4Q). Tak velký nárůst jsme nepředpokládali, náklady v přepočtu na zaměstnance jsou však v souladu s našimi očekáváními. Nárůst počtu zaměstnanců považujeme za přechodný v důsledku rekordně vysoké poptávky v 1Q. Celkově se náklady na provozní úrovni od našich odhadů odlišují jen mírně.
  • Odchylky od odhadů se z hrubé a provozní úrovně pak dále přenášejí do EBIT i čistého zisku z pokračujících provozů. Za zmínku stojí ještě celkové finanční náklady (1056 tis. EUR, +91,7% YoY). Ty byly navýšeny kurzovými ztrátami plynoucími především z pohybů směnného kurzu HUF/EUR. Co se týče ukončených provozů, pak ztráta spojená s údržbou nemovitosti v Polsku ve výši 64 tis. EUR je poblíž našim odhadům ve výši 50 tis. EUR. Čistá zisková marže ve výši 1,2% je tak v důsledku odchylek nižší oproti odhadům (2,5%).
  • Jako znepokojující vidíme především snížení hrubé ziskové marže. Vysoká poptávka v 1Q tedy neměla na hrubou marži pozitivní vliv, jak jsme předpokládali, ale právě naopak. Nárůst personálních nákladů považujeme zčásti za dočasný vzhledem k silnému nabírání počtu zaměstnanců. V průběhu roku očekáváme opětovnou stabilizaci hrubé marže i počtu zaměstnanců. Společnost také v rámci výsledků snížila výhled prodejů z předchozích 10% na 5% kvůli slábnoucí dynamice růstu poptávky na trhu ojetých vozů. Započítáme-li výše uvedené efekty spolu se sníženými výhledy růstu prodejů, hodnotíme výsledky pro akcie společnosti jako mírně negativní.

Celá flash analýza je ke stažení zde. zde. (86,87 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.