Americké prezidentské volby se aktuálně řeší hlavně z politického pohledu – kdo bude ten, který přebere v USA moc a jak hladké předání bude. Volby jsou však hlavním tématem také na akciových trzích.
Pravidelný report z Pražské burzy. Zjistěte, do čeho naši analytici doporučují momentálně investovat, a do čeho právě naopak. Stáhněte si náš report pro období 22. 10.–5. 11. 2020.
Pravidelný report o českých akciích. Zjistěte, do čeho naši analytici doporučují momentálně investovat a do čeho právě naopak. Stáhněte si náš pravidelný reporz z pražské burzy.
Pravidelný report o českých akciích. Zjistěte, do čeho naši analytici doporučují momentálně investovat, a do čeho právě naopak. Stáhněte si náš report pro týden od 21.–25. 9. 2020.
Pravidelný report z Pražské burzy. Zjistěte, do čeho naši analytici doporučují momentálně investovat, a do čeho právě naopak.
Stáhněte si náš report pro týden od 27. 8. 2020.
Pravidelný report z Pražské burzy. Zjistěte, do čeho naši analytici doporučují momentálně investovat, a do čeho právě naopak. Stáhněte si náš report pro týden od 18.–25. 6. 2020.
V posledních měsících se v ekonomických rubrikách tuzemských periodik objevují zprávy o takzvaném Národním rozvojovém fondu (dále také NRF). O vzniku takového subjektu se původně začalo hovořit v souvislosti s chybějícími prostředky státního rozpočtu, zejm. pro investice. Na rozdíl od také navrhované sektorové (bankovní) daně, jejíž jediný pozitivní dopad tkví v krátkodobém navýšení rozpočtových příjmů, může NRF odemknout dlouhodobější růstový potenciál české ekonomiky. Do fondu se s nejvyšší pravděpodobností postupně zapojí i ostatní významná odvětví národního hospodářství. Půjde tak na daňových příjmech o zcela nezávislý projekt, jehož cílem je zajistit vysoký investiční potenciál a spolehlivý zdroj k financování stěžejních oblastí veřejného zájmu.
Co čekáme od obchodní války USA s Čínou:
Prezidenti USA a Číny se mají sejít v Japonsku na konci června. Rychlé uhašení sporů je nepravděpodobné. Zlepšení čekáme ve 4. čtvrtletí 2019. Obchodní spory sníží růst ekonomik. Centrální banky budou obchodním sporům kontrovat.
Trendy nastolené v předchozích letech se naplno projevily i v roce 2018, ve kterém společnost reportovala svůj historicky nejvyšší čistý zisk ve výši 1 039 mil. CZK. Oproti předloňským hodnotám (r. 2017) se jedná o nárůst o 12 %. Tento klíčový ukazatel zároveň poprvé pokořil miliardovou hranici. Celkové tržby meziročně rovněž významně poskočily, a to na úroveň 58,8 mld. CZK, tj. o více než 22 %. Za velmi příznivými ekonomickými výsledky společnosti stojí zejména kontinuální plošné zlepšování ve všech hlavních obchodních aktivitách a důvěra obchodních partnerů. O vysoké důvěryhodnosti společnosti svědčí i třetí prodloužení kontraktu na skladování německých rezervních zásob pohonných hmot a dlouhodobá role nejvýznamnějšího ochraňovatele státních hmotných rezerv České republiky.
Světové akciové burzy vstupují do nového roku s velkým očekáváním investorů. Rok 2018 byl v USA i v Evropě čtvrtý nejslabší od roku 2000, což se sice opírá o některé konkrétní argumenty, ty ale tento pokles nevysvětlují zcela. Proto je racionální očekávat snížení rizikové prémie, tedy růst akciových trhů v roce 2019.
Česká koruna se poslední měsíce drží na EUR/CZK 24,6. ČNB pokračuje s její podporou devizovými intervencemi. Evropská měna ale vůči euru zažívá krušné časy.
Aktualizováno 15. 2. 2019
Volatilita na akciových trzích má několik důvodů, jejichž řešení je však v zájmu všech stran. K dlouhodobým tématům, jakými jsou Brexit a obchodní války, přibyla některá další, například nepřízeň investorů vůči technologickým titulům. I když ne všichni lídři se chtějí navenek dohodnout, za zavřenými dveřmi je nejspíše situace jiná a silnými prohlášeními chtějí Trump a spol. spíše posílit svou začáteční vyjednávací pozici.
Aktualizováno: 27. 2. 2019
S tím, jak se datum brexitu 29. března nezadržitelně blíží a britští politici nebyli schopni odhlasovat dohodu s EU, dostávají se politici, kteří si nepřejí odchod bez dohody, do úzkých.
Theresa May proto v parlamentu promluvila o novém harmonogramu. O brexitu dle dohody by se mělo hlasovat 12. března. Pokud dohoda nebude schválena, mělo by se následující den hlasovat o odchodu bez dohody. Lze předpokládat, že odchod bez dohody parlamentem neprojde a následovalo by tak hlasování o prodloužení lhůty pro brexit. Theresa May mluví o krátkém, jednorázovém prodloužení. To by mohlo znamenat prodloužení do června. Mayová opakuje, že si prodloužení termínu nepřeje.
Historie se nikdy neopakuje zcela stejně, přesto základní rysy zůstávají. Po obdobích vysokého ekonomického růstu přichází recese, v recesi roste sociální neklid a společnost se radikalizuje. Chudší lidé i chudší země jsou zasaženi silněji a podle toho i reagují. Radikalizaci následuje vlna nacionalizace a zavádění překážek mezinárodnímu obchodu. Neklid přechází v napětí a s napětím rostou akcie zbrojařských firem. Od období poklidného růstu přes dynamičtější růst před hypoteční a finanční krizí jsme se přes recesi provázenou dluhovou krizí dostali k obnově, která ale nechala chudší vrstvy obyvatelstva spíše stranou. Stojíme tak na prahu poslední fáze koloběhu, který se opakuje staletí.
Technologický sektor byl v letošním roce nejdynamičtěji rostoucím sektorem. Jako příklad růstu celého sektoru jde jmenovat největší a nejznámější technologické společnosti jako Alphabet, Apple, Amazon a Microsoft, které zaznamenaly působivý nárůst příjmů, čistých zisků i ocenění na burze. Dařilo se nejen technologickým gigantům, ale také menším společnostem, či startupům, které letos na burzu vstoupily. Do technologického sektoru pak řadíme nejen softwarové společnosti, ale i výrobce hardware, polovodičů, mobilních telefonů, počítačů, chytrých zařízení, síťových prvků a dalších.
Predikce počítá s pozvolným posilováním koruny vůči euru vlivem lepší výkonnosti domácí ekonomiky. Dlouhodobě pak počítá s posilováním koruny i vůči dolaru, zde se však ještě pro příští čtvrtletí přiklání spíše k drobnému oslabení způsobeném dopadem sílícího amerického protekcionismu a jeho dopadu na celou EU.
Vliv makroekonomické situace na burzovní indexy posuzujeme jak z dlouhodobějších čtvrtletních dat včetně jejích predikcí, tak z nejaktuálnějších měsíčních dat a aktuální politické situace. Zpracovaná čtvrtletní data naznačují do příštího roku vysoký a stabilní růst u indexu S&P 500. Eurozónu reprezentovanou Euro Stoxx 50 pak podle kvantitativní predikce CYRRUS pro burzy čeká stagnace a mírný pokles. Vzhledem k možným rizikům a omezením plynoucím z podstaty a zdrojů vstupujících do kvantitativní predikce je však třeba tyto výsledky částečně korigovat.
Tržby Českých drah se nachází na setrvalé růstové trajektorii. Do konce letošního června vygeneroval národní dopravce celkové výnosy ve výši 17,3 mld. CZK a překonal tak čísla z první poloviny roku 2017 o více než 618 mil. CZK. Na úrovni čistého zisku se pololetní výsledky mírně zhoršily: čistý zisk za 1H18 dosáhl hodnoty 262 mil. CZK a zaostal tak za výsledkem z 1H17 o 275 mil. CZK. Do tohoto poklesu však promluvily zejména jednorázové faktory, konkrétně pak nepříznivý vývoj měnových kurzů. Koruna v prvním pololetí letošního roku depreciovala proti euru, což vedlo ke kurzovým ztrátám.
V průběhu minulého týdne oslabil index MSCI EM o necelých 20 %, čímž se téměř překlopil do medvědího trhu (poprvé od roku 2016). 20% hranici ovšem nakonec nepokořil a místo toho se vydal o cca 3 % nahoru. Valuačně se index jeví jako poměrně atraktivní – P/E se nachází na úrovních okolo 12 (17,7 pro S&P 500 – viz graf). V průměru se tamní akcie obchodují za 1,5násobek své účetní hodnoty (u amerických akcií dosahuje tento ukazatel úrovně 3,3). Otázka zní: Je při aktuálním ocenění zajímavé nakupovat akcie firem z rozvíjejících se trhů?
Prosté makroekonomické pravidlo říká, že stát může fungovat s libovolnou výší dluhu, jejž splátku z aktuálních příjmů dokáže zaplatit a dluh již nezvyšovat. Pokud tempo ekonomického růstu převyšuje výši reálné úrokové míry, kterou za svůj dluh platí, tak se dluh jako procento HDP bude snižovat a stát z něj prostě vyroste.