Obchodování s akciemi

obchodovani_akcie_perex.jpg Zprostředkování obchodů s cennými papíry je hlavní činností naší společnosti. Ročně provádíme obchody v desítkách miliard korun. Mezi naše zákazníky patří zkušení investoři, ale i klienti, kteří s investováním teprve začínají. Důvody, proč obchodovat s cennými papíry, jsou jasné. Sami rozhodujete o formě investování a výši svého potenciálního zisku. Pro někoho investování představuje způsob, jak zbohatnout, jiný v něm hledá zajímavou alternativu zhodnocení svých úspor mimo banku.

CYRRUS vám umožní obchodovat s různými druhy investičních nástrojů na burzách v Česku i ve světě (Polsko, Maďarsko, Turecko, Německo, USA), u vybraných zahraničních nástrojů i v českých korunách. Většinu obchodů lze financovat i prostřednictvím úvěrů.

Když se stanete investorem 

Jako náš klient máte k dispozici služby osobního makléře a přístup do VIP sekce na našich webových stránkách.

Osobní makléř

Je vaším soukromým poradcem a prostředníkem pro zadávání investičních pokynů na burzu. Úkolem makléře je na základě znalostí vašich preferencí vybírat vhodné příležitosti pro investování, které byste jinak sami těžko zjišťovali. Nemusíte studovat a kontrolovat tisíce informací, na které prostě nemáte čas. Tuto práci za vás udělá naše analytické oddělení, které je v úzkém kontaktu s vaším osobním makléřem. Máte tak dokonalý, spolehlivý a rychlý informační servis pro své rozhodování.

S osobním makléřem komunikujete telefonicky z domova, zaměstnání nebo i z dovolené. Můžete tak snadno a rychle reagovat na aktuální investiční příležitosti na trhu.

VIP sekce

 • eviduje výpisy k vašemu finančnímu a majetkovému účtu
 • najdete zde podrobné grafy a zpravodajství z trhů
 • máte na jednom místě přehled o všech vašich transakcích

vip-sekce.jpg


Běžné obchodování

S cennými papíry se obchoduje na burzách, na které mají přístup pouze registrovaní a licencovaní obchodníci, členové burzy. Jedním z nich je CYRRUS, který pro vás zajistí nákup i prodej jakýchkoliv investičních nástrojů.

Například prostřednictvím akcií můžete investovat do řady významných zahraničních i českých firem. Kromě výplaty dividend (podílu ze zisku) je nákup akcií zajímavý především z hlediska potenciálu růstu kurzu. Akcie v Německu je možné obchodovat např. na burze ve Frankfurtu, v USA pak na NYSE (newyorská burza na Wall Street) nebo na technologickém trhu Nasdaq, případně tam, kde je jejich cena nejvýhodnější pro investora. 

Pro obchodování s cennými papíry nemusíte mít nutně miliony. Pokud nemáte potřebné zkušenosti s investováním, je výhodnější začít s nízkou vstupní investicí.

 

Příklad 

Nákup 30 ks akcií automobilky Volkswagen v kurzu 130 EUR na burze ve Frankfurtu

Uvažujete o nákupu vysoce ziskové společnosti, na delší období a pouze za vlastní prostředky. Váš osobní makléř společně s analytikem zváží vaši situaci a doporučí vám akcie společnosti Volkswagen, které se obchodují v Německu v eurech. Po zadání pokynu nakupujete 30 ks akcií po 130 EUR. Akcie následně držíte do chvíle, než jejich cena vyroste na hodnotu 160 EUR za akcii. Pokud se v tomto momentě rozhodnete akcie Volkswagenu prodat, byl by váš hrubý výnos přes 23 000 CZK.

Výsledek: přes 123 000 CZK. Takto byste své peníze zhodnotili o 23% za pár měsíců.

Při záporném vývoji kurzu by vznikla ztráta ve stejném procentním poměru.

 

Maržové obchodování 

Maržový obchod představuje nákup nebo prodej cenných papírů s využitím úvěru.

To znamená, že uhradíte zálohu ve výši cca 20–25 % objemu obchodu a zbytek financování obstará CYRRUS. Marží se zde rozumí minimální objem vašich vlastních finančních prostředků určených k obchodování.

Maržové obchody se využívají především ke krátkodobým spekulacím na pohyb kurzu akcie, tj. spekulace v řádu dnů až týdnů. Praktický dopad je takový, že i při malém pohybu kurzu akcie řádově o jednotky procent může investor realizovat zisk (ale i ztrátu) v desítkách procent z investovaných prostředků.

Charakteristickým rysem maržových obchodů je tzv. pákový efekt, díky němuž jakákoliv procentuální změna kurzu akcie několikanásobně zvyšuje možný zisk nebo ztrátu vlastní investované částky. Maržové obchody umožňují vysoký potenciální výnos, který je však vykoupen vysokou rizikovostí.

 

Příklad

Nákup 10 000 ks akcií Deutsche Telekom v kurzu 9,6 EUR za akcii na burze ve Frankfurtu

Blíží se termín vyplácení dividendy společnosti Deutsche Telekom. Jelikož chcete spekulovat na vyplacení poměrně vysoké dividendy a riziko pohybu kurzu akceptujete, rozhodnete se znásobit své finanční možnosti a využít pro nákup akcií úvěr (20 % vašich peněz, 80 % zajistí CYRRUS). Po zadání pokynu vám makléř provede nákup 10 000 akcií Deutsche Telekomu po 9,6 EUR za akcii. Po několika dnech cena akcie vyroste na hodnotu 10,56 EUR za akcii. Pokud se v tomto momentě rozhodnete akcie prodat, bude váš výnos před odečtením poplatků a úroků z úvěru cca 250 000 CZK.

Výsledek: 750 000 Kč. Takto byste své peníze zhodnotili o 50 % během několika dní.

Při záporném vývoji kurzu by vznikla ztráta ve stejném procentním poměru.

 

Investiční strategie

Unikátní službou společnosti CYRRUS jsou Investiční strategie, které nachází řešení pro potřeby každého investora. Konzervativní, hodnotová, růstová, spekulativní – tyto strategie můžete využívat jednotlivě, nebo si z nich udělat individuální mix. Všechny mají společné znaky: Řídí je tým odborníků, jsou transparentní a neplatíte v nich poplatky za jednotlivé obchody. Co je pro nás důležité, je váš zisk!

Při obchodování v investičních strategiích se o vaše obchody stará osobní makléř, který se řídí závěry Investičního výboru společnosti. I přes uvedený investiční proces zůstává konečné rozhodnutí o realizaci každého obchodu na vás.

Na rozdíl od klasického obchodování jsou poplatky za jednotlivé obchody nahrazeny paušálním poplatkem. Jako klient tedy máte možnost obchodovat častěji a reagovat pružně na výkyvy kurzů a situaci na trhu. Strategie se od klasického obchodování liší v přístupu k riziku, v investičním horizontu, v používaných investičních instrumentech, v nastavení cílové hodnoty zisku a dalších parametrech.

Každý měsíc pro vás analytické oddělení připraví informace o vývoji investiční strategie. V nich naleznete jednak vyhodnocení modelových portfolií sestavených pro jednotlivé investiční strategie v předchozích měsících a také návrh, jak aktualizovat modelová portfolia pro následující měsíc.

Více o investičních strategiích naleznete zde

Obchodování s cennými papíry v zahraničí (EUR, USD)

Pokud chcete obchodovat zejména na jednom zahraničním burzovním trhu (Německo nebo USA), nemusíte po každém nákupu nebo prodeji konvertovat měnu, ale můžete vše směnit najednou a mít tak připraveny prostředky pro vhodnou investici. V takovém případě je však potřeba počítat s měnovým rizikem. Klienti mohou obchodovat jakékoliv investiční nástroje dostupné na burzách v Německu (Xetra, Berlin, Frankfurt, Stuttgart, Düsseldorf, Mnichov, Hamburg, Brémy a Hannover), tak i na burzách v USA (NYSE, NASDAQ a AMEX).

Než začnete investovat 

Pro vás, kteří teprve sbíráte informace, ale jste již rozhodnuti vyzkoušet investování jako zajímavý způsob možného zhodnocování majetku, máme několik zásad, které je třeba dodržet, aby se dostavily výsledky podle vašich očekávání.

 • Ujasněte si účel a cíl investice
 • Vyčleňte si prostředky, které jste do investice ochotni vložit
 • Jasně si stanovte, jaké riziko jste schopni podstoupit
 • Zjistěte si, jak dlouho by vaše peníze měly být investovány
 • Buďte trpěliví a nedělejte zbytečně ukvapená rozhodnutí
 • Nepodléhejte euforii při růstovém trendu a panice při nepříznivém vývoji
 • Zajímejte se o dění na trhu s cennými papíry
 • Nechte si poradit od svého osobního makléře, zachovejte si ale vlastní názor na věc
 • Používejte stop-loss

Jak správně začít

Nejdříve si sjednejte schůzku s osobním makléřem. Na schůzce dojde k vyjasnění vašeho investičního profilu, účelu a cílů, které investováním chcete dosáhnout.

Měli byste již vědět, s jakou mírou rizika, jakými prostředky a jakým investičním horizontem počítáte. Pokud si nebudete jisti, ochotně vám poradíme. S makléřem společně vyplníte investiční dotazník, ze kterého vyplyne váš investiční profil.

1. Uzavření potřebné smlouvy

Smlouvy určují rámec pravidel jednání pro konkrétní transakce. Pokud chcete obchodovat na základě telefonicky nebo osobně podaných pokynů s využitím osobního makléře, stačí uzavřít komisionářskou smlouvu.

Smlouva stanovuje podmínky, za jakých zákazník dává makléři pokyny na nákup a prodej cenných papírů.

Smlouvy lze uzavřít kromě sídla nebo pobočky společnosti také na semináři nebo korespondenční cestou.

2. Složení peněz na účet naší společnosti

Abychom mohli provádět nákupy cenných papírů podle vašich pokynů a včas, je nutné mít finanční prostředky na některém z klientských účtů.

Účet u nás funguje podobně jako účet v bance, o jeho stavu jste pravidelně každý měsíc informováni.

Pokud se kdykoliv rozhodnete peníze vybrat, budou vám obratem převedeny na váš soukromý účet.

Nyní můžete začít investovat. 


V porovnání s finančním přínosem některých bankovních produktů (fondy peněžního trhu, spořicí účty) může investování přinášet vyšší zhodnocení s tím, že podstupujete vyšší riziko.

Dokument ke stažení

CYR_obchodovani_s_CP_WEB.pdf Obchodovaní s akciemi (323,86 KB)

Zajímáte se o investování?

Webináře

Zúčastněte se našich bezplatných online webinářů pro veřejnost!

Konzultace s makléřem

Chcete investovat, ale potřebujete se poradit?

Domluvte si nezávaznou konzultaci s makléřem!

 
bezplatná linka
800 297 787